Miért a repülőjegy a legdrágább?
Csakhogy, közel sem biztos, hogy ez mindig a legkedvezőbb is. - Mivel az árfolyamok megdrágítják az illetékeket, mindig megnézzük, mennyibe kerül mondjuk Bécsből repülni. Ugyanis hiába drágább az alapdíjtétel, a közvetlen járatnak kevesebb az repülőtéri illetéke, így kedvezőbb árat ajánlhatunk az utasnak - mondja Cinege Andrea, a zuglói Atlantic Fly repülőjegy-iroda munkatársa. Hozzáteszi: sokszor nem a nagy légitársaságok ajánlata a legkedvezőbb.
Klasszikus európai célpontok esetében az utasnak egyszerű dolga van: végig kell nézni az oda repülő fapados társaságokat, beírni a megfelelő dátumokat a honlapokba és végignézegetni az árakat. Időigényes munka, de megéri. A fapadosok különösen olcsó árakat adnak, ha több héttel előre foglalunk, esetleg két-három hónappal. Bármilyen légitársaságról is legyen szó, a legalább 42 napos elővásárlást nagyon baráti tarifákkal díjazzák. Viszont, csak akkor szabad megvenni a jegyet, ha az utazás időpontja biztos, mert az olcsó jegyeket nem lehet módosítani és lemondani, vagy ha igen, akkor az eredeti ár többszörösét is elkérhetik a légitársaságok.
De honnan tudja az ember, melyik légitársaság honlapjára menjen fel? Vegyük például Londont, ahol van öt repülőtér, amelyből négyre közlekedik repülő a magyar fővárosból - ez négy különböző légitársaság. Ez esetben érdemes visszafelé kezdeni a keresést. A londoni repterek honlapján meg kell nézni, hogy mely légitársaságok repülnek onnan Budapestre (esetleg Bécsbe) azokat fel kell írni, s aztán kezdődhet a keresés. Sokan tudják, de kevesen használják ki, hogy a repülőterek honlapjain kulcsinformációkat rejtenek, annak is, aki csak tervezgeti a kirándulást.
Olykor nem árt térképet segítségül hívni, mert ha történetesen mondjuk a skóciai Edinburgh a célpont, akkor lehet, hogy megéri az attól nyolcvan mérföldre található Prestwick reptérre repülni, amely a fapadosok Glasgow mellett található kikötője. Vagyis, ha a böngésző egyik ablakában kinyitjuk a Google Maps-alkalmazást, és mondjuk száz kilométeres körzetben keresünk reptereket, melyeknek megvizsgáljuk a járatait, akkor meglepően jó árakkal is találkozhat az ember. Különösen ajánlott módszer ez akkor, ha a világ valamely távoli pontjára utazunk, s ott szeretnénk helyi légi járatokat igénybe venni. Ez esetben a nagyobb távokat szinte biztosan nem fapados repülővel teszi meg az ember. Távoli országokba szóló, vagy az azokon belüli jegyek keresésekor érdemes igénybe venni a nagy nemzetközi utazási portálokat, melyek mindegyik valamelyik globális foglalási rendszerre van csatlakoztatva. (Ilyen a Galileo és az Amadeus.) Sokszor a nagy portálok külön kedvezményt is kapnak a légitársaságoktól, melyeket továbbadnak az utasoknak. Ezek a dátumok és a célpont megadása után kiadják a légitársaságok ajánlatait, melyeket ár, repült idő, vagy indulási idő szerint sorba lehet rendezni. Egyes oldalak még mátrixba is rendezik a különböző dátumokra elérhető árakat, ha némi rugalmassági intervallumot is megad az ember (mondjuk +/- 3 nap) s a megfelelő árra kattintva mutatja meg a légitársaságot. A jegyet azonnal meg lehet venni kártyával, s még az ülést is ki lehet választani. Ez esetben is él azonban a törvény, miszerint minél korábban foglal az ember, annál olcsóbb a jegye
Info
Repülőjegy-foglaló rendszerek
www.travelocity.com |
www.expedia.co.uk |
www.pelikan.hu (magyar) |