Kuba: nemcsak napfény

Találomra rákattintunk az internetre kubai utazási lehetőségek után kutatva.

Szigetre szabott miniszteri zajrendelet?

Alapvetően befolyásolhatja a Sziget fesztivál szervezői ellen zajló birtokháborítási per kimenetelét az a július 30-i szakminiszteri rendelet, amely egy bizonyos időszakban megemelte egyes rendezvényeknek zajszint-határértékét.

Sziget: A tiltás ellenére sokan fürdenek a Dunában

A külföldiek nem tudják, hogy nem szabad fürödni a Dunában.

Francia fesztiválozók garázdálkodtak az Aquaworldben

Francia fesztiválozók garázdálkodtak vasárnap délután a káposztásmegyeri Aquaworldben, a fiatalok azért rongálták meg a bejáratnál a berendezéseket, mert nem engedték be őket az élményfürdőbe - tájékoztatott Kalyó László, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóreferense.

Szénhülyék

.

 

Farsang a lovagok szigetén

Málta igazán nem panaszkodhat az időjárásra. Január végén is tizenöt fok körül van a hőmérséklet, s a nyarak sem őrjítően forróak - hiszen szigetről van szó, amelyet körbevesz a hűsítő habú tenger. Így aztán a húshagyó kedd körüli napokban rendezett hagyományos karnevál sem annyira elkeseredett harc az északabbra még izmozó téllel.

Egyébként a szigetlakók nem szűkölködnek ünnepekben. Azt lehet mondani, hogy szinte állandóan tart a fesztivál, azaz helyi nyelven a festa. Ez Európa egyik legkatolikusabb országa, mind a két fősziget (a tulajdonképpeni Málta és a kisebb Gozo) is teli van templomokkal, kápolnákkal, s mindenütt tartanak vidám-táncos ünnepségeket, búcsúkat a védőszent tiszteletére. Ünnepben tehát nincs hiány. A kicsiny ország egyébként is tele van látnivalóval: sok ezer éves ősi kőépítmények - megalitok, barokk székesegyházak és a lovagrend uralmát idéző várak, paloták.

A lovagok egyébként is divatba jöttek az utóbbi évtizedekben, talán éppen a különböző filmek miatt. Indiana Jones ugyan - tudomásom szerint - Máltán nem kalandozott, de a sziget bizony alkalmas lenne rá. A johanniták hosszas kalandozás után álltak meg a szigeten. Megvédték a töröktől, de Napóleon, majd a britek felszámolták uralmukat. A karnevál azonban továbbra is kötődik a szigetet majd háromszáz évig uraló lovagrendhez.

Máltán az első karneváli mulatságot 1560-ban tartották, nem sokkal azután, hogy a lovagok megérkeztek a szigetre. A keresztény hadak Tripoliba tartva épp ez idő tájt szálltak partra Máltán. A főadmirális mulatni küldte embereit, de a szigeten uralkodó La Valette nagymester nem nézte jó szemmel a maskarákat, melyek mögé bújva könnyen oldódtak a gátlások, ezért büntette a közterületi maszkviselést. A XVIII. század közepe volt a vallettai karneválok igazi virágkora. A XIX. század, a brit uralom évtizedei a karneváli kultúrának nem segítettek. Most azonban a vigasságok valósággal végigtombolják a két szigetből álló államot.

A karnevál a jókedv ünnepe Máltán is, csakúgy, mint a világ sok egyéb országában. A kulturális eseménynaptár egyik központi eleme, a sziget egyik fő látványossága. A jelentősebb programok a főváros, Valletta és elővárosa, Floriana utcáin zajlanak. Ez a városrész pár napra a "bolondok városává" nyilvánítja magát. Florianában fantasztikus a karneváli felvonulás. Azért a kisebb települések sem maradnak ki az ünneplésből.

Külön érdekes a gozói Nadur, ahol rendhagyó módon ünneplik a "morbid" karnevált.

Málta nem olcsó hely, de szezonon kívül lehet jó ajánlatokat kapni a szállodáktól, utazási irodáktól. A szigeten a második hivatalos nyelv az angol, de nagyon sokan tudnak olaszul is.

A karneváli szezonban pedig már húsz fok körül is lehet az idő. Januárban 15 volt. Szóval ideális arra, hogy bejárjuk a kisebb-nagyobb városokat két tombolás közben.

További információk:
www.maltaculture.com

Floriana a bolondok városává alakul ilyenkor
Floriana a bolondok városává alakul ilyenkor
Top cikkek