Élet születik a téli Hortobágyon
Merthogy ez az időszak a születés, az ellés ideje. A Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht. birtokában háromszázötven ló, tízezer marha és hetvenezer juh él ezen a tájon, de találhatunk itt vagy háromszáz bivalyt, ugyanannyi mangalica disznót, valamint több tucat szamarat és kecskét is. S miután karácsonytól kezdve éppen ezekben a hetekben ellenek a racka juhok, s ilyenkor hozzák világra borjaikat a szürke marhák, a téli pusztára kíváncsi látogatóknak lehetőségük van arra, hogy - az említett kht. szervezésében - megnézzék, milyen is a ma született bárány, s hogyan néz ki a félelmetes szürke marha kisboci korában.
Gencsi Zoltán, a természetvédelmi és génmegőrző társaság igazgatója azt mondja: ezerkétszáz anyajuh elli meg ilyenkor a bárányát, s miután nem ritka az ikerszülés, a most télen született bárányok száma meghaladhatja az ezerötszáz darabot. A szürkemarha-tenyészetben nyolcszáz tehenet tartanak, s mivel ennél a fajnál úgy nyolcvanszázalékos a szaporaság, a tél folyamán mintegy hétszáz borjúval lesz gazdagabb a társaság. Aki szeretné megnézni, hogyan néz ki egy bárány- vagy borjúellés, telefonon vegye föl a kapcsolatot a közhasznú társasággal.
De ilyentájt nem csak az ellés az egyetlen látványosság a téli pusztán. A természetvédelmi és génmegőrző társaság hortobágyi székházában nem szabad elmulasztani Kunkovács László fotóművész állandó tárlatát, amely az ősi pásztorkultúra világába, a csikósok, gulyások, juhászok, kondások mindennapi életébe enged bepillantást. Ugyanitt tekinthető meg a szürke marhát bemutató fajtatörténeti kiállítás, ahol a vendégek megismerkedhetnek a fajta eredetével, típusaival, a legjellemzőbb szarvfajtákkal, valamint a marhapásztorok hétköznapjaival és ünnepeivel. S ha már a székházban vagyunk, el ne menjünk addig, míg be nem néztünk a konferenciaterembe.
A korábban ebédlőként és moziteremként funkcionáló hatalmas helyiségben ugyanis a híres hortobágyi körkép valósághű - igaz, sajnos kicsinyített - mását tekinthetjük meg. A körkép eredetileg hét méter magas és száz méter hosszú, a másolatnak pedig "csak" harminchat méter a hossza, s egy méter a magassága - de így is impozáns. A kép a hortobágyi életről ad szó szerinti körképet, bemutatva a ló- és fogathajtást éppúgy, mint a legények mulatozását.
A székházból feltétlenül sétáljunk át a Hortobágyi Látogatóközpont és Kézművesudvarba, ahol számítógépekkel és vetítőkkel felszerelt, interaktív kiállításon ismerkedhetünk meg a puszta növény- és állatvilágával. Az első emeleten pedig igazi különlegességet jelent az a teremnyi méretű műholdfotó, amely több ezer méter magasságból ábrázolja a keleti országrészt. Ha ajándékokkal felszerelkezve akarunk hazatérni, kedveskedhetünk a szemnek és a szájnak is.
A szemnek azzal, ha a látogatóközpont kínálatából DVD-filmeket vásárolunk, amelyek a Hortobágyi Nemzeti Parkot mutatják be magyar, angol és német nyelven. A szájnak pedig azzal szerzünk örömöt, ha betérünk a hosszú téli szabadság után január 26-án újranyíló pusztai bioboltba, ahol első osztályú minőségű birka-, bivaly- és mangalicahúst vásárolhatunk.
Info
Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht. 4071 Hortobágy, Czinege J. u. 1. Tel.: 06 (52) 589-110, www.hortobagyikht.hu
Hortobágyi Látogatóközpont és Kézművesudvar
4071 Hortobágy, Petőfi tér 1.
Tel.: 06 (52) 589-000, www.hnp.hu
Bio Hortobágy Hús
4071 Hortobágy, Czinege János u. 1. Tel.: 06 (52) 589-146