Szlovén alpesi rétek jégszállodával
Tíz marad az abszolút kezdőknek az elmúlt években legjobbnak kinevezett szlovén síterepen, ahol a jéghotel az egyik legfőbb látványosság.
A modern igluépítés egy hatalmas gömb felfújásával kezdődik, amelyre hóágyúval tornyozzuk fel aztán a havat - meséli Matej Vörös, aki maga készítette barátaival a krvaveci jégszállót. (A fiatalember nem beszéli ugyan a nyelvünket, de magyar származású az édesapja révén.)
Amikor a különleges képződmény eszkimóház formájára megfagy, a gömböt leengedik, és belül kialakítják a szobákat. Az 1-1,5 méter vastag falú eszkimóházban szalon és hálótermek állnak a vendégek rendelkezésére, sőt még nászutas lakosztálya is van. A termekben jó esetben is csak 0 Celsius-fok körüli a hőmérséklet. A jégágyakon alváshoz hálózsákokat adnak, és gyorstalpaló tanfolyamon oktatják, hogyan dugja el a fagy elől az ember az egyetlen kilógó testrészét, az arcát.
Fantasztikus fenyvesek övezte alpesi lejtőkön 55 síterep osztozik Szlovéniában. Összesen 280 kilométeren, mindennel együtt 1200 hektáron lehet a téli sportoknak hódolni. A magyarok által legkedveltebbek közé tartozik a bohinji rész, azaz Vogel és az alacsonyabban fekvő Kobla, amely hosszú, gyors pályáiról ismert. Cerkno a kezdőknek és családosoknak ajánlható. A Pohorje-hegységben, Maribor felett található Európa leghoszszabb, mintegy öt kilométeres éjszakai pályája. Rogla pedig a legjobban kiépített síterep, ahol a hegy tetején elhelyezkedő szállodákból szinte már a pályákra csúszhatunk ki.
Kope a Pohorje-hegység nyugati részén, annak is a legmagasabb pontján található, a tenger szintje felett 1542 méteren, így kora ősztől egészen késő tavaszig borítja hó a lejtőit. A kezdők épp úgy élvezhetik itt a sízést, mint a kalandvágyó profik, Kopénak ugyanis 1,6 kilométernyi fekete, 3,6 kilométeres piros és 2,8 kilométer kék pályája van. A lejtők szélesek, a leghosszabb közülük 1400 méteres, ami 500 méternyi szintkülönbséget jelent. A felvonók viszont elég messze vannak egymástól, így meglehetősen sokat kell botozni az egyik pályától a másikig. Érdemes talán térkép alapján, napi síelési tervet készíteni.
Az idén 5-15 százalékkal lesz drágább a sízés. A legdrágább napijegyet Bovecben adják, majdnem 30 euróba kerül. További napijegyek: Pohorje (Maribornál) 27 euró, Rogla és Krvavec (Ljubljanához közel) 28 euró, Cerkno 28 euró.
Szlovéniában kapható egyébként olyan 6 napos síbérlet is, amellyel több síterepet is lehet használni. A legolcsóbb szállást Bohinjban hirdetik, ahol 2 személy 70 ezer forintért lakhat panzióban egy hétig.
Autóval Kopéba Maribor után, Celjénél kell Dravograd felé fordulni. Budapestről, Mariboron át, Ljubljanáig végig autópályán lehet haladni. Onnan például Cerknora a Koper felé vezető pályán van letérő. Aki Roglát vagy Krvavecet célozná meg, mehet vonattal Ljubljanáig, onnan pedig rendszeres buszjárat van a síterepekre.