Mátyás nyomában, Gömörben
A Debreceni Tudományegyetem néprajzkutató professzor emeritusa az 1970-es évek végétől foglalkozik Gömör-kutatással. A tájegység a Gömör-Szepesi-érchegység és a Bükk között található.
A magyar és szlovák területen élő emberek mindennapjairól, régi mesterségeiről, népszokásairól, folklórjáról ír a kutató, amelynek alapjául saját gyűjtések, illetve elbeszélések szolgáltak. A Mátyás király Gömörben című anekdotagyűjtemény a professzor egyik legsikeresebb munkája, abban az igazságos uralkodóról két tucatnál több olyan történet szerepel, amely a mai napig él a gömöri nép ajkán. Ezek közül is kiemelkedik a híres szőlőkapálás, ami a határon túli Sajógömörön (Gemer) zajlott le. A település egykor megyeszékhely is volt.
A történet közismert: a király a várral is rendelkező településen borozgatott a környék uraival, és dicsérte a szőlőtermelőket, hogy olyan finom bort juttattak az asztalára. Miután a földbirtokosok ezen fintorogtak, kivezényelte őket a hegyoldalba szőlőt kapálni. Az esemény emlékét másfélszeres életnagyságú bronzszobor őrzi, amely a világon egyedülálló módon ábrázol egy uralkodót. A gömöri Hangonyon született Holló Barnabás szobrászművész alkotásán - amelyet 1914. július 1-jén avattak fel - Mátyás egy kapát tart a jobb kezében. A királynak egyébként kedvelt vadászhelye volt a Sajó partja, "fekete seregével" pedig Sajónémeti várából és a térségből is kiűzte a megszálló huszita cseheket.
Sajógömör, az egykori vármegyeközpont említésekor ne feledkezzünk meg a Rákóczi-szabadságharc híres prímásáról, Czinka Pannáról, aki a településen született. A néphagyomány több híres Mátyás-történetet is ebbe a térségbe helyez, amelynek megidézésére kiállítást szervezett a Holló Galéria.
A térség amatőr képzőművészeinek munkái - festmények, fafaragások, kisplasztikák - a reneszánsz kort ábrázolják, és néhány alkotásról a király cselekedetei is visszaköszönnek. A szintén Putnokon működő Gömöri Múzeumban ugyancsak a tájra jellemző gyűjtemények várják a látogatókat. Ha történelmi és folklórigényünket kielégítettük, érdemes ismereteinket irodalmi területen is felfrissíteni.
A szomszédos Keleméren, a templom mellett Tompa Mihály Emlékház áll, amelyben a rebellis papköltő - aki az 1848-49-es szabadságharc idején a gömöri nemzetőrök tábori lelkésze is volt, majd a faluban hirdetett igét - néhány használati tárgya és eredeti kézirata látható.
Különösen a szabadságharc bukása után írt A gólyához című versével váltotta ki a győztes hatalom haragját, amiért börtönbe zárták. Emlékét a templom előtt álló mellszobor őrzi.