Behurcolhatják a hepatitis A-t

Egyes egészségügyi jelentések arról számolnak be, hogy hepatitis A-járvány söpör végig Európán. A fertőző májgyulladás vírusa csak alkalmanként bukkan fel ott, ahol jók a higiénés viszonyok és megfelelő a víz- és csatornahálózat, így például Nyugat- és Közép- Európában. Idén ősszel azonban, miután a nyaralók hazatértek a mediterrán és trópusi országokból, hepatitis A-megbetegedéseket észleltek Nagy-Britanniában, Prágában és környékén, a szlovákiai Poprádon és Litvániában.

A vírus eljutott Hajdú-Bihar megyébe is: Nyíradonyban hét gyereket és egy felnőttet betegített meg. Mivel a vírus lappangási ideje 4-6 hét, és ennyi idő telt el a nyári utazások végétől a megbetegedések szeptemberi, októberi megjelenéséig, valószínűleg a turisták okolhatók a fertőzésekért. A járványügyi jelentések nem titkolt célja rávenni az utazni készülőket, hogy oltassák be magukat hepatitis A ellen.

Azt, hogy voltaképpen milyen betegség is a fertőző májgyulladás, az egyik budapesti nemzetközi oltóhely csoportvezető főorvosától, Jakab Dezsőtől kérdeztük. A tünetek - émelygés, gyengeség, hőemelkedés, hasi fájdalom és típusos esetben sárgaság - csak több héttel a fertőződés után jelentkeznek, tájékoztatott a főorvos, és hozzátette: a hepatitis A-megbetegedést kötelező az ÁNTSZ-nek bejelenteni, és a beteget kórházban kell elkülöníteni. A beteggel szoros kapcsolatban lévőket 30 napra járványügyi megfigyelés alá helyezik, mialatt bizonyos munkakörökben nem dolgozhatnak.

Magyarországon a hatvanas évek elején még évi húszezer megbetegedést és több mint száz halálesetet jelentettek, míg az utóbbi időszakban már csak évi néhány száz megbetegedés és egy-egy haláleset fordul elő. Erősebben fertőzött Afrika és Ázsia, a mediterrán térség és Dél-Amerika némely tája, ahol rosszabbak a higiénés viszonyok, és a vécéhasználat utáni alapos kézmosás sem általános. Arrafelé utazva a turista könnyen megfertőződhet, és a hazakerült vírus akár sok embert érintő járványt is okozhat.

Top cikkek