Macedónia ősi régészeti kincsei

A régészeti turizmus fellendítése érdekében Macedóniában helyreállítottak egy neolitikumból származó falut Szkopje közelében. A falu mását Szkopje egyik dombján építették fel, annak a falunak az alapjain, amely hatezer évvel ezelőtt épült ezen a helyen, és 1700 éven keresztül lakták.

Az új kőkori házakat olyan anyagokból építették fel újra, amelyeket a régészeti kutatások szerint a neolitikumban használtak: fából, nádból és agyagból. A házak belsejében korabeli "viseletbe" öltöztetett emberi alakokat helyeztek el, akik hétköznapi tennivalókkal foglalatoskodnak: búzát őrölnek, szőnek. A falu maradványait 1961-ben találták meg egy autópálya-építési munkálatainak előkészítése során.

A lelőhely kétharmada mintegy 220 méteres átmérőjű körzetben magántulajdonban lévő épületek alatt fekszik, ami nehezíti a kutatást. Az első neolitikumból való épületet 1981-ben találták itt a régészek, mára már nyolcat tártak fel, köztük egy szentélyt is. Ebből a szentélyből való a Galemata majkának - nagy anyácskának - nevezett kerámiafigura, amely azóta a balkáni ország szimbóluma lett, és másolatait úgy árusítják, mint a legismertebb régészeti emlékek egyikét.

A másik neolitikumból származó emléket, a Macedónia délnyugati részén fekvő Ohrid-tóban cölöpökre épült falut ebben a hónapban nyitják meg a nagyközönség számára. Ez az egyetlen vízre épített, neolitikumból származó település az országban. (MTI)

Top cikkek