Asszuán, Egyiptom déli kapuja
Kairótól bő félnapos vonatozásra fekszik Asszuán.
Szerencsére az egyiptomi másodosztály kényelmesebb az itthoni elsőnél, és néhány dollár pluszkiadásért fejedelmi reggelit hoznak az utaskísérők. A város szó szerint Egyiptom déli kapuja. Hiába ugyanis a majd 1300 kilométeres közös szárazföldi határ Szudánnal, átlépni hivatalosan csak Aszszuánból lehet, egynapos kompozást követően. A szervezett úton lévők számára a határváros stratégiai volta alig észrevehető, de a heti egyszer közlekedő kompra váró tömegeknek ez az utolsó sörivási lehetőség, mielőtt megkezdődik a harc a kompra való feljutásért.
A Nílus-parti végvár mindig is kereskedelmi központ volt, ide érkezett a déli Núbiából az elefántcsont, állatbőrök, keményfák, illatszerek, fűszerek, valamint a núbiai arany. A város felújított bevásárlóutcáján ma is minden kapható, amit ember az útifilmekben lát, viszont képtelenség anélkül utcára lépni, hogy legalább tízen ne próbáljanak meg eladni valamit, leginkább hasist, mert az nincs a kirakatokban.
Szudán közelsége miatt itt már nem az arabok, hanem a magas, fekete núbiaiak vannak többségben. Így az egzotikumra éhes nyugatit mindjárt meglegyinti Fekete-Afrika szele is. Hogy a turista valóban átérezze az "igazi" Afrika varázsát, mindenképpen elviszik az Elephantine-szigeten lévő núbiai falunak nevezett kirakat-nyomortanyára, ahol gazdag német turisták százai fényképezik a legyektől ellepett kisgyerekeket, és ahol a hatéves utcakölyök egy euróért elénekli a makarénát.
Ennél sokkal felemelőbb program Abu Szimbel megtekintése. Közvetlenül a szudáni határnál látható a két hatalmas ókori sziklatemplomból álló épületegyüttes, amelyet II. Ramszesz uralkodása alatt faragtak ki a hegyoldalból, úgy 3200 éve. A XIX. századig elfeledett sziklatemplom utolsó nagy kalandja volt, amikor a 60-as években a templom szikláit szétfűrészelték, majd 250 méterrel távolabb és 65 méterrel magasabban újra összerakták. Ezzel az akcióval szudáni területről Egyiptomba került, és megmenekült attól, hogy az Asszuáni-gát által felduzzasztott Nasszer-tó örökre elnyelje. Azóta töretlen a népszerűsége, már hajnalhasadtakor tucatszám állnak előtte a turistabuszok, és repülőteret is építettek a semmi közepére, a még kényelmesebbek számára.
Levezető esti programnak tökéletes kikapcsolódás a hajózás. A háromszögletű vitorlás felukkák nélkülözhetetlen elemei a nílusi tájképnek.
A hajók nemcsak turisztikai látványosságok, még napjainkban is használatos szállítóeszközök. Ezen hozzák az építőanyagot a Nílus felsőbb folyásáról, akár a fáraók idejében.
A magyar állampolgároknak kötelező egyiptomi vízumot váltani. Ezt a repülőtéren lehet megtenni 15 dollár ellenében.
A Kairó-Asszuán vonatút első osztályon 21 USD, a több mint 900 kilométert 12-13 óra alatt teszi meg a vonat.