Lovas-nemzeti turizmus

- A turizmussal foglalkozó lovardák forgalmának túlnyomó részét a nyári lovas táborok jelentik: a gyerekeknek még van idejük arra, hogy elsajátítsák a lovaglás fortélyait. Ha egyszer megszeretik a lovakat és a vidéki környezetet, haza sem lehet őket vinni - meséli tapasztalatait Lóska János, a Magyar Lovas Turisztikai Szövetség elnöke és ménestulajdonos.

A lovas táborok azért is népszerűek, mert a szolgáltatásokhoz képest általában elég kedvező árúak: sok, igényesen felszerelt, jó lovakkal rendelkező lovardába már harmincezer forintért is beírathatjuk a család ifjabb tagjait egy hétre.

Azért is fontos, hogy a fiatalabb generációk megtanuljanak lovagolni, mert jó lovaglótudás hiányában nincs igény a minőségi lovas szolgáltatásokra. - Több évtizede szervezek lovas túrákat, mégis, eddig csak egy magyar vendégem volt - teszi hozzá Lóska János.

A lovardák ma már egyre jobban odafigyelnek arra, hogy azok is jól érezzék magukat, akiknek nincs idejük vagy kedvük megtanulni lovagolni, ezért olyan üdüléseket szerveznek, amelyeken a gyerekek napközben lovagolnak, de a szülők is számos helyi program közül választhatnak. A sétakocsikázás, hintózás persze minden lovarda kínálatában szerepel, de kezdenek megjelenni a wellness-szolgáltatásokat nyújtó létesítmények is. A méneslátogatások, lovas bemutatók pedig bárkit lenyűgöznek, legyen az osztrák vagy pesti turista. A két ló hátán álló, maga előtt három paripát hajtó csikós látványa - a Koch-ötös - hazánk egyik szimbóluma, nem árt élőben is megcsodálni.

- Hogy a gyerekek mit csinálnak eközben? Miattuk kár aggódni, a legtöbb helyen sok állat van, amit imádnak, de nekik már az is élmény, hogy ha a lovak mellett lehetnek, csutakolhatják őket, szénát vihetnek nekik. A lovakkal eltöltött idő fejleszti a gyerekek érzelmi intelligenciáját, mozgáskoordinációját. Meggyőződésem, hogyha többen lovagolnának Magyarországon, kevesebb lenne az alkoholista és a szenvedélybeteg - magyarázza Lóska János, miért nyújt többet egy lovas üdülés vagy lovas tábor egy szokásos nyaralásnál.

Magyarországnak a lovaglás szempontjából kivételes adottságai vannak: a lankás, könynyen lovagolható terep, a lótartás sok évszázados hagyománya, és viszonylag könnyen átjárható, kiterjedt természeti környezet. Ennek az élvezetéhez azonban komoly tudás szükséges, Lóska János szerint az alapok lefektetéséhez legalább 70-80 óra intenzív tanulás kell, anélkül csak romantikus vágy marad, hogy kis csoportokkal bejárjuk a legszebb hazai vidékeket.

Pedig túraútvonalakban nincs hiány, kettőt, a Puszta túrát és az Attila nyomában elnevezésű túrát a neves magazin, a Harpers a világ tíz legjobb lovas túrája közé választotta. Igaz, hogy ezeknek megvan az ára is, a top lovas túrákat nem ússzuk meg százezer forint alatt, de akár ezer eurót is kérhetnek értük.

Az ember azt gondolná, hogy egy ilyen túrán a napi harminc kilométer megtétele még egy ügyes kezdőnek sem jelenthet gondot, pedig ehhez a lovaglás minden fortélyát alaposan kell ismerni: lépésben, ügetve és vágtában is kell haladni, de a legfontosabb, hogy kontrollálni tudjuk a lovat minden helyzetben. - A ló növényevő állat, minden váratlan szituációban zsigeri ösztöne a menekülés, és nem nagyon érdekli, van-e a hátán valaki. Tapasztalt lovas könnyen megnyugtatja, de ehhez hosszú évek tanulása szükséges - óvja Lóska János a felelőtlen kalandoktól a kezdő lovasokat.

A lovaglás egyik legelegánsabb formája, és egyben társadalmi esemény is a vadászlovaglás. Ki ne ismerné a képet: a völgyekben még áll a köd, amikor megszólalnak a kürtök, és kutyacsaholás közepette elővágtatnak a piros zakóba és fekete kalapba öltözött vadászok. Ezt itthon is átélhetjük, igaz, hogy puskát senki sem visz magával, mert a kutyák a rókák helyett ma már az ánizstea illatát próbálják követni. A természetes akadálypályán zajló lovas mulatságot az országban több helyen is ki lehet próbálni, de egyedül a Sümegi Váristálló rendelkezik saját kopófalkával. - Korábban sok volt itt a külföldi, ma zömmel magyarok jönnek a vadászlovaglásra, és sokan már az eseményhez dukáló ruházatra sem sajnálják a pénzt - mondja Capári Róbert, a lovarda vezetője. Egy ilyen háromnapos program nagyjából annyiba kerül, mint egy drágább wellnesshétvége: harminc-negyvenezer forintba. A vadászatra is csak tapasztalt lovasoknak érdemes jelentkezni, a gyors tempó és az ugratások miatt.

Top cikkek