Utazzon házi patikával!

Ne repüljön a télből a nyárba, majd a nyárból vissza a hideg európai télbe az, aki szívbeteg: akinek koszorúér-betegsége vagy szívelégtelensége súlyosnak mondható. A külső hőmérséklet ilyen gyors, átmenet nélküli, drasztikus változása jóval erőteljesebb működésre sarkallja a szívet, csakhogy a beteg szív arra nem képes, nem bírja a diktált intenzitást, amit a szervezet mellkasi fájdalommal, illetve fulladással, esetleg hirtelen kifáradással, elgyengüléssel jelez. Ez a veszély nem fenyegeti a magasvérnyomás-betegségben szenvedőket - teszi hozzá tanácsadónk, az Állami Egészségügyi Központ kardiológiai osztályának orvosa, Szabó Barna.

A meleg égövi üdülőparadicsomokba hosszú repülőút vezet. A tartós, esetleg 8-12 órás egy helyben ülés azonban magában rejti a trombózis és a tüdőembólia veszélyét azoknál, akik már nem fiatalok vagy visszérbetegségben szenvednek. Orvosunk nekik különösen ajánlja, hogy ilyen hosszú ideig ne maradjanak ülve, igyekezzenek legalább óránként felállni és néhány percet mozogni, lábaikat tornáztatni. Aki koránál vagy betegségénél fogva veszélyeztetett, kérdezze meg kezelőorvosát, nem tartja-e szükségesnek a repülés idejére véralvadásgátló alkalmazását.

Az időzónák átrepülése során a reggelek és az esték váltakozásának ritmusa megváltozik, ami a cukorbetegek inzulinkezelésének rendjét felboríthatja. Az érintettek beszéljék meg a teendőket az orvosukkal!

A szokatlan erejű napsugárzással szemben megfelelő öltözékkel, például szalmakalappal vagy magas faktorszámú napozószerrel védhetjük meg a bőrünket. Óvni kell emésztőrendszerünket is, hiszen nem tudhatjuk, hogyan reagál szervezetünk a meleg égövi ételekre, pláne az utcai árusok hirtelensültjeire. A tanács kézenfekvő: mindig legyen nálunk hasmenés elleni szer, amit a többivel - a fájdalomcsillapítóval, a lázcsillapítóval és a rendszeresen szedett gyógyszerekkel együtt - tartsunk a kézitáskában. Fontos tájékozódni arról, mely országokba utazva, mely gyógyszerekhez kérhetik orvosi igazolás felmutatását.

Top cikkek