Gyúrás helyett kiadós séta
A síbalesetek 70 százaléka sízők fizikai felkészületlenségéből adódik. A Magyar Síoktatók Szövetségének szakmai vezetője, Ozsváth Miklós ezzel együtt nem ajánlja, hogy azok, akik fizikai munkát nem végeznek, s a sportot is inkább csak a televíziós közvetítéseken szurkolják, egy sítúra előtt két héttel nekiálljanak sportolókat megszégyenítő edzésteljesítményeket produkálni. Ez ugyanis borítékolható, hogy minimum kellemetlen izomlázzal indít útra, de az is előfordulhat, hogy a túlbuzgóság izomhúzódással, vagy szalagszakadással jár.
A felkészülés ajánlott módja, hogy legalább egy hónappal a tervezett síút előtt kezdjük el a munkát. Sőt, az egészet ne munkának vagy sportnak tekintsük, sokkal inkább kikapcsolódásnak. Tegyünk például naponta rendszeres sétákat a párunkkal, gyerekünkkel vagy a kutyánkkal! Hisz aki irodában tölti a mindennapjait, annak már egy fél óra séta is óriási váltás. Ráadásul a sízés társas sport, miért kellene akkor a felkészülést is egyedül tenni?
A hosszabb felkészülésben természetesen a séták túrákkal, nordic walkinggal, kímélő tornával vagy görkorcsolyázással is kombinálhatók. Mindez persze megint csak jó társaságban és szép környezetben ajánlott.
Hogy felkészültek vagyunk egy síutazásra, azt akkor mondhatjuk el, ha a feljavított kondíciónkon túl rendben tudjuk a felszerelésünket is: ha a léc a méretünkre szabott, élezett és a talprésze sima, ha a sícipő egy meleg zoknival sem szorít, a bot mérete és a síruházatunk is megfelelő. S az sem árt, ha sisak véd majd az esetleges eséstől vagy ütközéstől. Vagy például, ha az autónk akkumulátora kibírja a mínuszokban töltött éjszakákat, s a biztonság kedvéért, a pótkerék mellett ott az indítókábel meg a hólánc, amit ráadásul nem árt előtte ki is próbálni.
Magabiztosságunkat növelheti, ha megfelelő térképek, biztosítás és nemzetközi tb-kártya kerül a poggyászunkba, de a napvédő krémtől s az esetleg szükséges gyógyszerektől a hótaposón át a kiegészítő programajánlatokig érdemes átgondolni, hogy mi mindenre lehet az adott út teljes komfortjához szükségünk. Ha úgy érezzük, hogy nem árt egy-két leckét még vennünk az indulás előtt, akkor olvassunk bele a szakirodalomba!
A gyerekek síoktatásával, a magashegyi aklimatizálódással, vagy a meglévő tudásunk csiszolásával kapcsolatos hasznos tudnivalókat például a www.sielok.hu, vagy a www.sikultura.hu honlapokon találni.