A zsinagógák közötti pesti tér
Ma itt látható a pesti gettó emlékműve, szomszédságában a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár. A múzeum első termében a római korból származó sírkövek állnak mint a legrégebbi magyarországi emlékek, amelyek zsidó jelenlétre utalnak - magyarázza Barnai Ildikó, az Aviv Travel idegenvezetője budapesti nyugdíjasok egy csoportjának.
A főként külföldi turisták által látogatott városnegyed csak egyike a felkeresésre érdemes zsidó emlékhelyeknek. Bányai Viktória, az MTA Judaisztikai Kutatóközpontjának munkatársa azokra hívja fel figyelmünket, amelyek a főváros külső kerületeiben keletkeztek akkor, amikor e kerületek még önálló városok, községek voltak. Ilyen a klasszicista stílusban épült óbudai zsinagóga, amely most tévéstúdiónak ad otthont, Kőbányán a Cserkesz utcai zsinagóga, amely ma keresztény templomként működik, és az újpesti Berzeviczy utcai zsinagóga. Az egykori pestszentlőrinci zsidó templomot példaértékűen, a homlokzat és a belső díszítőmotívumok megőrzésével újították fel és állították az önkormányzati okmányiroda szolgálatába.
A fővárost körülölelő települési gyűrű több községében, így Üllőn, Maglódon, Kistarcsán, Pécelen és Gödön is rábukkanhatunk az egykori zsidó népesség nyomaira, főképp temetőkre, átalakított zsinagógaépületekre - tudjuk meg informátorunktól, aki hozzáteszi, hogy néhány éve szépen felújították a tinnyei temetőt, és műemléki védelem alatt áll Pilisvörösvár zsidó temetője is. Vác zsidó közössége a közelmúltban felújította régi templomát, imatermet és tanházat alakított ki. Szentendrén az egykori imaházban múzeum működik, és a városban több zsidó művésznek - Kovács Margitnak, Czóbel Bélának és az Ámos Imre-Anna Margit házaspárnak - van múzeuma.
Zsidó látnivalók Budapesten
A "Zsinagóga-háromszög" (a volt gettó területe)
Dohány utcai nagyzsinagóga (mártírtemető és Raoul Wallenberg emlékpark, Hősök temploma, Zsidó Múzeum)
Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga
Ortodox nagyzsinagóga (Kazinczy u.)
Középkori zsinagóga (I., Táncsics Mihály u. 26.) - múzeum
Óbudai zsinagóga (III., Lajos u. 163.) - ma tévéstúdió
Holokauszt Emlékközpont (Páva utca)