Fogjuk ki Nógrádot!

Tizenhétezren éves jeggyel, s legalább ennyien alkalmi vendégként napijeggyel horgásszák Nógrád megye horgászvizeit. Legyen szó versenyre készülő világbajnokokról, vagy csak a vízparti szórakozást kereső, a horgászatnak csak esetenként hódolókról, itt bárki találhat magának megfelelő tavat, tengerszemet, víztározót. Sőt, aki a vadregényes tájat, s az igazán természetközeli horgászatot kedveli, annak érdemes akár paducfogásra is indulni az Ipoly mentén.

A horgászat infrastruktúrája mára sok helyen képült Nógrádban. Vagyis a tópartokon, illetve az azokhoz közeli településeken nem pusztán a napijegyet, de az etetőanyagot és friss csalit is meg lehet vásárolni. Ráadásul helyben pótolhatók a beszakadt vagy elromlott horgászkészségek, s ami megint csak nem mellékes, működnek büfék a horgászhelyek közelben, s ezekben alacsony árakon vásárolhatunk. A tavak környékét a horgászok, illetve az önkormányzatok parkosították, némelyiket, mint például a nőtincsit, kerékpárúttal vették körül. Szalonnasütő, bográcsozó helyek, pihenőpadok, s néhol már játszóterek fogadják a vendégeket, s ha kifejezetten horgászszállást még csak keveset kínálnak is - azért ilyen is akad úgy Bánkon, mint a Bátonyterenyéhez tartozó Maconkán vagy Mátraterenyén -, az egyre igényesebb falusi vendéglátás meleg ételt és tiszta ágyat is biztosít mindazoknak, akik Palócföldön keresik a tóparti pihenést.

Húsz éve ezt a vidéket még vízszegényként emlegették. Igaz, akkoriban csak a megye, illetve országhatárt jelentő Ipoly, Bánkon pedig a tengerszem, s néhány kisebb tó fogadta a horgászokat. Csakhogy azóta víztározók tucatja épült meg Nógrádban - megzabolázva a nagy esőzések idején félelmetesre duzzadó, egyébként csak csörgedező patakokat. Ezek közül az egyik legjobb ilyen horgászvíz a Mihálygergével szomszédos Komra-völgyi, amelynek az Ipolyból nyerik a vizét. A Karancs-hegy robusztus vonulata és 724 méter magas csúcsa pazar hátteret nyújt a kisebb dombok közé kúszó mesterséges tónak. Ugyancsak festői tájba épültek a Pipó-patak felduzzasztásával keletkezett ceredi tavak, de összességében mindegyik nógrádi horgászvízre igaz, hogy a hegyek ölelte tavak panorámája már önmagában is kikapcsolódást nyújt. A völgyzáró gátas tavak úgy a Börzsöny lábánál Diósjenőn vagy Nőtincsen, mint a Cserhát szívében, Kétbodonyban, Kozárdon, vagy a Mátra északnyugati lábánál, Maconkán egyedülálló panorámát kínálnak az odalátogatóknak. Ugyanakkor ezen a vidéken a sóder- és homokbányászat révén keletkezett tavaknál is panorámás környezetben kereshetnek felüdülést a horgászok. Ez utóbbi hely különösen népszerű azok körében, akik szeretik, ha gyakran és nagyon görbül a botjuk. A hatvannégy és fél hektáros, szigetekkel, félszigetekkel szabdalt tórendszer úgy a fekvése, mint a halállománya miatt egyaránt keresett. Maconkán ugyanis évről évre rekordméretű halakat telepítenek, s mivel az öt kilogrammnál nehezebbeket a kifogásuk után visszaengedik, így itt igazi "szörnyek" is horogra akadnak. A tavon több világrekordot is számon tartanak, s a helyi horgászegyesület méltán büszke arra, hogy náluk összesen 46 halfaj él, a pontynak például 23 változata, de dévérkeszegből, ezüstkárászból, csukából, süllőből, amurból és sügérek különböző fajtáiból is kapitális példányok foghatók Maconkán.

A napijegyek errefelé 1000 forinttól indulnak, legolcsóbb az Ipoly horgászata, a legtöbbet Maconkán kell fizetni úgy az éves jegyért, mint a vándorhorgászatért. Ez utóbbin a tarifa megközelítheti a háromezer forintot is. Az ifjúsági horgászjegyeket mindenütt fél áron kínálják.

Top cikkek