Van, akinek a yumeiho segít

Túl a harmincon már rendszerint ráébred az ember, hogy valami fenyegeti az egészségét. Talán a gyakori lehangoltság vagy a kevés mozgás, a túlsúly, a dohányzás, esetleg az alkoholizálás, a krónikus kialvatlanság vagy a sűrűn jelentkező feszültség okozhat előbb-utóbb valamilyen nyavalyát. De - folytatódik a felismerés - ezt nem szabadna tétlenül kivárni.

Aki évente legalább egy-két hétvégét helyesen összeállított wellnessprogramra fordít, mérsékli a megjósolható betegségek kialakulásának a veszélyét.

Ezt Ruszinkó Ádám orvos, a téma első számú hazai ismerője mondja, aki kevés híján már egy évtizede foglalkozik az egészségturizmussal, műveli annak mindkét ágát, a gyógy- és a wellnessturizmust egyaránt. A Heller Farkas Főiskola docenseként a jövő wellnessmenedzsereit is tanítja. Olvasóinknak azt ajánlja, gondosan válasszák meg a szállodát, amelynek wellness-szolgáltatásaira befizetnek. Elsősorban legyen tehát szakképzett a személyzete, konyhája főként egészséges ételeket, italokat kínáljon, nyújtson lehetőséget minél többféle szabadtéri sportra és - amit néhol még figyelmen kívül hagynak - közösségi programokra. Mielőtt eldöntenék, hová utaznak, gondolják végig, hogy életmódjukkal hol ártanak maguknak, és választásukkal a betegségekhez vezető hatásokat igyekezzenek ellensúlyozni. Vagyis olyan szállodába menjenek hétvégi lazításra, amelyik egészségi állapotuk megőrzésére vagy javítására a legfelkészültebbnek ígérkezik. Ezt többé-kevésbé kideríthetik az interneten tömegesen fellelhető hirdetésekből, ismertetőkből.

Ruszinkó doktor azokat a szállodákat emeli ki, amelyek a legújabb irányzatot, az úgynevezett medical wellnesst követik. Az ilyen helyeken orvos fogadja a szállodába érkező vendéget, részletesen kikérdezi testi-lelki állapotáról, munkájáról, kondíciójáról, életmódjáról, edzettségéről, majd a körülményeket mérlegelve, a vendéggel együtt, vele egyetértésben állítja össze a két-három napos programot. Akinek stresszes az élete, annak bizonyára nem extrém sportot vagy squasht (fallabda), hanem futást vagy úszást ajánl. Akinek ingadozik vagy magas a vérnyomása, annak feltehetően a lelkére köti, hogy csak rövid ideig vagy egyáltalán ne szaunázzon, és a meleg vizű termálmedencében se üldögéljen hosszasan. Aki feszültséggel, szorongással él, annak a relaxációs masszázs való, akinek hibás, aszimmetrikus a testtartása, annak leginkább a yumeiho segíthet és így tovább. (A yumeiho az energiablokkok okait a test aszimmetriájában keresi. Ha sikerül az izmokat lazítani, az ízületi blokkokat felooldani, ezáltal a test szimmetriáját visszaállítani, azzal szabad utat biztosítunk a visszaáramlásnak. (www.yumeiho.hu)

A közösségi programokat kár lenne kihagyni. Korunkban az emberek egyre inkább elzárkóznak egymástól, divatba jött a szingli életmód, mind több az egyszemélyes háztartás. A jelenséget a szociológusok régebben elidegenedésnek nevezték, mostanában inkább a társadalom atomizálódásáról beszélnek, de akárhogy hívják is, az egyedüllét, a magányos élet a testi egészségnek sem tesz jót. Sőt ha meggondoljuk, hogy a felmérések szerint a magukba zárkózók korábban halnak meg, mint a családban élők vagy az erős rokoni, baráti kapcsolatokkal rendelkezők, akkor egyenesen ártalmasnak minősíthetjük. Ezért kerültek be az egészségmegőrzésbe olyan tevékenységek, amelyek összehozzák az embereket. A főként fürdőzéssel, maszszázzsal, szaunázással, sportolással, szépségápolással töltött napok programját kártyapartikkal, kamarakoncertekkel, táncmulatságokkal egészítették ki.

Top cikkek