Az olaj török bajnokai

A törökök körében hatalmas népszerűségnek örvendő olajbírkózás a japán szumóhoz hasonlít. Ám a versenyzők atlétikus alkatúak, és tetőtől talpig be vannak kenve olívaolajjal. Ilyen versenyeket az ország egész területén rendeznek, de évről évre ezrek zarándokolnak el az edirnei (régi magyar nevén drinápolyi) arénába, ahol 1924 óta tartják az ország legnépszerűbb versenyét.

A versenyzők elnevezése (pehlivan, azaz hősök) és az ünnepség kezdetén elvégzett szertartás (peshrev) perzsa eredetű.

A peshrev a közönség köszöntése és egyben a pehlivanok bemelegítéseként is szolgál: ennek során a versenyzők dobszó kíséretében akrobatikus pózokban mutatják be testi erejüket. A küzdelmet a salavatci nyitja meg, aki nevük, címeik és rangjuk felsorolásával bemutatja a birkózókat. 1975-ben az olajbirkózás időtartamát negyven percben állapították meg: ha ennyi idő alatt egyik pehlivan sem tudja kiharcolni a győzelmet, akkor hét percen keresztül pontokért küzdenek tovább. Ha még ekkor sincs győztes, akkor további hét percig folyik a birkózás, és az a versenyző győz, aki elsőként ér el pontot.

A versenyzők öltözéke is a tradíciókat követi: a bivalybőrből készült, szoros rövidnadrág neve kispet, és súlya akár a 13 kilogrammot is elérheti. Nem csupán a versenyzők felsőtestét olajozzák be teljesen, hanem a kispetet is. A hagyományos öltözéket táskában tartják, amelyet egy sikeresen lezárult küzdelem jeleként a birkózó a falra akaszt.

Az olívaolaj amellett hogy ősidők óta nélkülözhetetlen konyhai összetevőnek számít, a kellemetlen moszkitók ellen is hatékony védelmet nyújt. Anatólia lakói mindennap bekenték magukat olívaolajjal, hogy ne kínáljanak támadási felületet a rovaroknak. Mivel az olaj védelmet nyújtott, birkózás előtt sem mosták le. Így jött létre a küzdelem új formája: az olajbirkózás. (T. I. H.)

Top cikkek