Pálinkatúra a keleti végeken

A bortúra, a borút már bevett turisztikai fogalom nálunk, és hamarosan a pálinkautakkal is megbarátkozhatunk. Az unióban is védett nemzeti italunkat persze nem magában kínálják, hanem a történelmi-kulturális látnivalók és a helyi ételkülönlegességek mellett. Az ország északkeleti csücskében több kiváló pálinkaházzal ismerkedhetünk meg. Közülük is kiemelkedik az érpataki-újfehértói főzde, amely a legtöbb díjat hozza el e vidékre a hazai és a nemzetközi versenyekről. Tulajdonosa, a Papp család az idén májusra újraépítette a Zsindelyes-tanyát, amely mellett hajdanán a Dessewffy grófok szeszgyárat is működtettek.

Ma már a világhír megszerzésére tör a Zsindelyes pálinka, amelynek újfehértói fürtös változata földrajzi oltalmat élvez, csak itt állítható elő. A fazsindellyel fedett, igényes kóstolóházban szeptember 6-án népi gasztronómiai fesztivált rendeznek. Lesz főzőverseny és az idei termésből pálinkamustra, népművészeti és néptáncos bemutató, felvonul a Magyar Pálinka Lovagrend, de nem hiányzik a műsorból a hortobágyi Puszta Ötös csikósprogramja és több zenekar fellépése sem. Lesznek gyerekprogramok is. Tovább, a Bereg felé Panyolán, a Mezővég utcában érdemes újabb megállót tartani: itt jóféle szilvóriumokkal ismerkedhetünk meg. Egy-egy palack elixírükhöz hat-nyolc kiló egészséges gyümölcsöt dolgoznak fel. A főzdelátogatáson kemencében sült kenyérlángost vagy szatmári gulyást kínálnak "életvizeikhez".

Túl a Tiszán Tarpa a következő állomás. Esze Tamás városában mindent érdemes megkóstolni, ami szilvából van, akár lekvárként, akár lapcsánka mellé párlatként - vagy mostanság éppen friss gyümölcsként - kínálják. A besztercei és a penyigei, más néven nemtudom szilvából finomított szatmári pálinka eredetvédett termék. Különleges zamatát az adja, hogy a magok ötödét benne hagyják a cefrében. Ha kellően megérik a pálinka, aranyos színt vesz fel, és akár háromnegyed órán át is érezzük egy-egy korty ízét. Szeptember 26-án és 27-én rendezik meg az új pálinka ünnepét, lekvárfőzéssel, konferenciával és lovagavatással egybekötve.

Innen még Kisvárdára, illetve Vásárosnaményba is átruccanhatunk, ahol az ország egyik legnagyobb főzdéjének szabolcsi almapálinkáját vagy bodzapálinkáját is megízlelhetjük. A vidék nem rohanó utazóknak való, a táj és az itala is megpihenésre, sőt elmélkedésre biztat.

Top cikkek