Egy tibetológus Magyarországról

Bethlenfalvy Géza számára talán a hegyek adták az első impulzust Ázsia felé. A hófödte ormok, amelyeket gyakran megcsodált a felvidéki Hunfalván, mígnem a Benes-dekrétumok nyomán őket is elérte az áttelepítés.

Tibet ismét látogatható

A hét vége óta ismét "nyitva" áll a külföldi látogatók előtt Tibet, amelyet Kína februárban és márciusban a tibeti felkelés 50. évfordulója miatt zárt le a turisták elől. Az Új-Kína hírügynökség jelentése szerint áprilisban közel ötszáz külföldi látogatót várnak Tibetbe.

Ünnep Phnompenben

A kambodzsai főváros harminc éve vietnami segítséggel szabadult fel a vörös khmerek terrorja alól. Phnompen január óta ünnepléssel várja a turistákat: a térség erőteljesen fejlődő, büszke városa. Szinte elképzelhetetlen, hogy harminc éve üres volt, lakosait megölték vagy száműzték a rizsföldekre.

Irtják a legyeket és szúnyogokat a Tienanmen téren

A Kínai Népköztársaság kikiáltásának 60. évfordulóját széleskörű biztonsági intézkedések mellett ünneplik majd: a parádét legyek és szúnyogok sem zavarhatják meg.

Kína kitiltotta a külföldi turistákat Tibetből

Az intézkedést a népköztársaság kikiáltásának 60. évfordulója alkalmából tervezett pekingi ünnepségek miatt vezették be. Külföldiek rendes körülmények között is csak külön hivatalos engedéllyel látogathatnak el Tibetbe.

 

Befejezték a tibeti Potala-palota felújítását

Hét év után véget ért a tibeti Lhászában álló Potala-palota felújítása. A dalai láma egykori rezidenciájának felújítására 300 millió jüant (8,24 milliárd forint) költöttek, a munkálatokban több mint 189 ezren vettek részt.

A kínai hatóságok hétfői bejelentése szerint hét év után véget ért a tibeti Lhászában álló Potala-palota felújítása; a dalai láma egykori rezidenciájának felújítására 300 millió jüant (8,24 milliárd forint) költöttek.

Az épületkomplexum fa alapját komoly veszélyek fenyegették, a költségvetésből annak a Norbu Longka palotának a felújítására is futotta, amely a dalai láma nyári rezidenciájaként szolgált.

A munkálatokban több mint 189 ezren vettek részt, a legnagyobb feladatot az alapok szilárdítása, a faszerkezet kémiai úton történő megerősítése jelentette, hogy az épületet meg tudják védeni a sáskáktól és más kártevőktől. Emellett nagy hangsúlyt fektettek néhány falfestmény restaurálására is. Noha a felújításokkal végeztek, a Potala-palotában továbbra is korlátozni fogják a turisták számát.

A híres palotát a VII. században kezdték el építeni. A maga idejében 13 emeletével a világ egyik legmagasabb épülete volt. A Potala a XVII. században lett a dalai láma rezidenciája, és ezzel Tibet politikai, kormányzati, illetve vallási központja. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) 1994-ben nyilvánította a világörökség részévé a palotát, amelyben számos, a tibeti művészet remekműveinek számító festményt és szobrot őriznek.

 

 

Top cikkek