A fapados járatok korában ma már nem luxus a skandináviai utazás. Ha időben leköti az ember az utazást, oda-vissza megúszhat egy Budapest- Koppenhága-jegyet akár 5000-6000 forintból is. Landolás után pedig érdemes "Öresud-runt" jegyet váltani, ez érvényes Dél-Svédországban és Kelet-Dániában vonatra, távolsági buszokra, helyi járatokra egyaránt. Arról nem is beszélve, hogy a múzeumi belépőkre és egyéb rendezvényekre is komoly kedvezményekre jogosít a jegy.
Ahol az Atlanti-óceán találkozik a Balti-tengerrel
Koppenhága elképesztő csücske Európának! Gyönyörű fekvése, szép épületei, a történelmi kulisszában nyüzsgő szabadelvű és barátságos dánok kavalkádja remek élményt ígér.
Amit látni kell: 1. a királyi palota a madárfészekkucsmát, elöltöltős puskát, uzsonnatáskának látszó, lakk tölténytáskát viselő testőrség őrségváltásával; 2. a belvárosi kikötő kijáratánál üldögélő, kicsiny hableány; 3. megnézhetjük a NATO-hadikikötőt is cirkálókkal, tengeralattjáróval, ahol látható a dán királynő csodás, XIX. századi hófehér-arany gőzjachtja is.
Remek ötlet a város nevezetességeit nyitott kis vízibuszról megnézni, és nem szabad kihagyni Christianiát, a "szabad hippivárost" sem, ahol a marihuána és a hasis (de csakis ezek) fogyasztása engedélyezett. Az egy négyzetkilométernyi terület "építészete", saját kikötője különleges élményt ígér, de vehetünk itt csodás, eredeti, grönlandi eszkimópulóvereket, -sapkákat is.
Esti programként jó ötlet a Tivoliba látogatni, ami nemcsak vidámpark, hanem vérbeli szórakoztató-központ is. (Aki Koppenhágába készül, előre tervezhet, ha az interneten bemegy a copenhagen.com oldalra, és ott kinyitja a copenhagen city guide oldalakat.)
A városból észak felé indulva jutunk el a világ egyik legszebb és legérdekesebb modern kori művészeti múzeumába, a Lousianába. Folytatva az utat, Helsingörbe érünk, ahol Hamlet várának megtekintése a "kötelező" feladat. Érdekes élmény a városka kikötője, ahonnan szinte fillérekért átmehetünk komppal a svédországi Helsingborgba.
A svéd oldalon aztán se szeri, se száma a szép kis városoknak. Landskrona, Malmö, Trelleborg, Ystad, Lund ősi belvárosaiban tett sétánk felér egy időutazással. Különben minden városnak van saját weboldala (www.[városnév].se), ahol megtervezhető a kirándulás minden részlete. Ezek az oldalak több nyelven olvashatók és interaktívak, tehát például szállás is foglalható rajtuk.
Dániába Malmőn keresztül vonattal a legérdekesebb viszszatérni, mert így a két országot elválasztó szoros fölött a híres Öresund-hídon haladunk át.
A turistákat mindkét országban remekül szervezett tájékoztató rendszerek fogadják, eltévedni művészet. A dánok roppant közvetlenek, a svédek kicsit tartózkodóbbak, de ők is segítőkészek. Angolul mindenki jól tud, de sokan beszélik a németet, a franciát és a spanyolt is.
Figyelem! Mindkét ország megtartotta nemzeti valutáját, a koronát, és az eurót nem mindenhol veszik szívesen, tehát ajánlatos dán, illetve svéd koronát váltani. Különben a legkisebb boltokban is lehet kártyával fizetni, Skandináviában ez a legmegszokottabb fizetési mód akár egy kiló kenyérért is.
Az árak Dániában magasabbak, mint Svédországban. A szállodai árak 350 koronáról (8200, illetve 7400 forint) indulnak, míg például Koppenhágában 7o dán koronát (2100 Ft) is elkérhetnek egy hamburgerért, ugyanez Svédországban 25 svéd koronába (625 Ft) kerül.