Kétméteres madár jelzi újabban a világörökségi palóc települést, Hollókőt. A kilenctonnás, kövön ülő acélhollót a nógrádi zsákfaluba vezető útkereszteződésnél helyezték el. A helyiek azt várják tőle, hogy az átutazókat is becsalogatja majd szűkebb pátriájukba.
A világörökségi zsákfalu
A műnél, amely Tóth Dávid alkotása, megállnak a Pásztó és Szécsény között utazók, hogy lefényképezzék. - Jó néhányan éppen miatta. Mások kontyos tetejű parasztházat meg zsindelytetős templomot szeretnének nézni, kemencében sült lángost enni, vagy egy szépen hímzett terítőt vásárolni.
Évről évre 90-100 ezer turista keresi fel a 370 lelkes palóc falut, többnyire a hétvégeken. A település panziójában, turistaszállásain és a magánházaknál százhetven vendégnek jut szállás. Számos elképzelés született arra az utóbbi években. hogy a húsvéti, a pünkösdi vagy az augusztus 20-i turistaáradatból "jusson" egész évre.
- Ezért is alakítottunk ki kézművesudvart, s az idén a korábbinál több várjátékot és várszínházi előadást szerveztünk - mondja Sztrémi Zsuzsa, a falu idegenforgalmi életét szervező Hollókőért Közalapítvány elnöke, akitől megtudtuk: az önkormányzati turistaszállások kihasználtsága is egyenetlen. A szilveszterezők jó előre lefoglalják a helyüket, s a nagy ünnepeken, valamint a nyári szünidő jelentős részében telt házuk van, de az idei naptárukban vannak még szabad időszakok.
Szabó Csaba polgármester szerint javulna a helyzet, ha egy jó minőségű szálloda épülne a világörökségi Ófalu szomszédságában. Vidéküket ugyanis kellemes mikroklímája miatt is sokan keresik fel. Csakhogy az igazán fizetőképes vendégeknek jelenleg nem tudnak három- vagy négycsillagos szálláshellyel szolgálni. Ők - a helyiek tapasztalata szerint - tesznek egy sétát a faluban, készítenek néhány felvételt, megebédelnek, s aztán továbbutaznak.
A helyiek közül Ispánné Péter Éva úgy látja: a jól fizető vendégek száma csökkent az utóbbi egy-két évben, de nem a hollókőiek hibájából. A település korábban a Magyar Turizmus Zrt. Japánban és az Egyesült Államokban vetített reklámfilmjeiben is szerepelt, ami sok vendéget hozott a tengerentúlról. Azokról a turistákról van szó, akik Passautól a Fekete-tengerig luxushajókon járják a Dunát, s akiknek egy-egy nagyobb kikötőből - mint például a budapestiből - autóbusszal szerveznek kirándulásokat. A csoportkísérők szerint ezek a turisták most más célországok iránt érdeklődnek.
Ispánné és férje most kevesebb külföldi vendéggel találkozik. A hozzájuk betérőknek egyébként a faluban idegenvezetéssel, saját galériájukkal, pajtakertjükkel, szövőházi bemutatóikkal, kézműves-foglalkozásokkal, továbbá a kemencéjükben sült lángossal, túrós süteményekkel kínálnak változatos programokat.
Abban a hollókőiek és az idegenforgalmi szakemberek is egyetértenek: világörökségük csak úgy maradhat vonzó, ha az Ófalu megmarad élő falunak, s nem válik skanzenné. Az elöregedő településen ehhez óvoda, iskola, és elsősorban gyerek kell. Míg tíz éve mindössze öt óvodás és tíz alsó tagozatos iskolás volt mindennek a letéteményese, ma huszonhárom óvodás és tizennégy alsó tagozatos kisiskolás kezdte a szeptembert az intézményükben. A létszámnövekedést fiatal családok betelepítésével és azzal érték el, hogy a bezárt környező iskolák diákjai számára is vonzóvá tették családias gyermeknevelő létesítményeiket. Ma már Bokorról, Kutasóról, Felsőtoldról és Nagylócról is utaztatnak a szülők Hollókőre gyerekeket.
Abban a két önkormányzati parasztházban, amelyet bérbe adnak betelepülő családoknak, folyamatosan laknak. Az egyikben Polgár Péterék élnek: a családfő lovagi játékok bemutatóival és a Legendák Háza létrehozásával színesíti a falu életét.
A polgármester elmondta: egy harmadik parasztházat bérlakás-építési program keretében szeretnének rendbe hozni. A falu azt szeretné, ha a hollókői fiatalokat megtartaná a település. Ehhez ma még nem ad elég kenyeret a szinte egyedüli megélhetési forrást jelentő idegenforgalom, amiből ötvenen vendéglősként vagy kézművesként boldogulnak itt.
A harmincéves, egyetemet végzett számítógép-programozó Buttkai Attila kényszerből pesti vállalkozó: azt mondja, feleségével együtt pénteken délben indulnak haza. Tősgyökeres hollókői, aki, ha biztos lenne abban, hogy otthon is meg tudnak élni, azonnal felhagyna az ingázással. Örökségét nyolc éve alakította vendégházzá. Mivel édesapja a várgondnok és a húga büfét üzemeltet, pontosan tudja, mi mennyit hoz. Márpedig a hollókői várból ennyi család egyelőre nem tudna megélni.