Egri várrekonstrukció

Ebben az évben 24,4 millió forintot fordítottak az egri vár állagmegóvására. Veres Gábor, a Dobó István Vármúzeum igazgatója elmondta: a déli kapu fölötti nagy támfal megerősítése azért volt fontos, mert az évi félmillió látogató jelentős része itt halad el.

Őket eddig drótháló óvta az esetlegesen lehulló kövektől. A nagy támfal a XV. században épült. A rekonstrukció során 65 méter hosszan, mintegy hétszáz négyzetméter falfelületet sikerült megújítani.

A kivitelezés során a Maklár melletti tufabányából származó köveket használtak fel - tudtuk meg a múzeumigazgatótól. A vár építésekor is ezt használták, vagyis eredeti anyagot sikerült beépíteni. A falon végigfutó növényzethez nem nyúltak, hiszen legalább 12-féle madárfaj telepedett a lombok közé.

A másik rekonstrukciós terület a Sötét-kapu mögötti délkeleti fülesbástya volt, ahol éppúgy, mint a XV. században, demjéni követ használtak - mondta Veres Gábor. A bástya falvastagsága 6,5 méter, amelyet sosem ér napfény. A nedvesség párolgását, szellőzését pedig a kövek biztosítják. Az itt lévő két vasrács nagyon rossz állapotban volt: attól lehetett tartani, hogy hívatlan látogatók éjszaka bejutnak a kazamatarendszerbe. Ezt a részt most megerősítették, a vizet egy aknába vezették, így a fülesbástya nem szorul nagyobb javításra a következő száz évben.

Top cikkek