Retrohippiút

Irán, Afganisztán, Pakisztán. Három évtizede hippik tízezrei keresték erre a megvilágosodást. A mainál elzártabb környezetben, végtelen mennyiségű olcsó hasissal.

"Amikor az ember meghallja ma Kandahár nevét, szinte mindenki Bin Ladenre és az al-Kaidára gondol, romokkal és minden sarkon géppuskafészekkel. Én úgy emlékszem Kandahárra, mint rendkívül egzotikus, kalandos helyre. Forró éjszakákon át ültünk az étteremben és ettük a kebabot, különleges fűszerek illatát szívtuk be, és mindenhonnan a biciklicsengők zenéje hallatszott" - írja a dán Erik Pontoppidan 1969-es útjáról. Koppenhágából indult, és Budapesten, Isztambulon, Kandaháron, Kabulon és Delhin keresztül érkezett Katmanduba.

Az út, az utazás romantikája, kitörés a hétköznapok monotóniájából, élménygyűjtés, felfedezés, kíváncsiság, ismeretlen kultúrák - nagyjából ezek voltak a hívószavak, amikor a nyugati virággyermekek útra keltek Kelet felé. A 60-as és a 70-es években még valóban az ismeretlenbe indultak, és valóban kaland volt az utazás. A hazatelefonálás luxusnak számított, és csak a legvégső esetben éltek vele. Különböző útvonalakon, például egy Szíria-Jordánia-Irak kanyarral jutottak el Nepálig vagy az indiai Goáig, ahonnan aztán a többség nehéz szívvel hazajött, de rengetegen leragadtak évekre - valószínűleg azok, akik megtalálták önmagukat, vagy nem volt jobb dolguk a világban, mint beszívva, mezítláb közlekedni.

Aztán eljött 1979. Iránban elűzik a sahot, és Khomeini kerül hatalomra. Az új rendszer nem rajong a nyugati értékekért. Afganisztánba bevonul a szovjet hadsereg és néhány év alatt meghal vagy elmenekül több millió ember, az infrastruktúra elpusztul. Pakisztánban a tömeg felgyújtja az amerikai követséget. A hippiút egy csapásra elnéptelenedik, és ez így is marad örökre.

Ma már minden túl egyszerű. Van internet, mobiltelefon és bankkártya (még ha Iránban nem is tudjuk használni - egyelőre), útikönyvek foglalkoznak a térséggel. A vízumokat aránylag könnyen be lehet szerezni, az úthálózat, ha nem is mindenhol kiváló, de azért kielégítő. Az élet továbbra is olcsó arrafelé, napi 10 dollárból ugyan egyre kevésbé, de még ki lehet jönni útközben. De az idealizmusnak lőttek: a korábbi tündérkertek vagy eltűntek, vagy turistagettókká váltak. A nagyvárosok lakossága két-háromszorosa lett az akkorinak, Isztambul turisztikai központ lett, Teheránban megöl a szmog, Kabul szétlőve és nyomorban, Katmandu legendás turistanegyede pedig bahiabolt.

Info

A fent említett országok közül egyedül Afganisztánnak nincs követsége Magyarországon. A vízumokhoz szükséges információk a követségek honlapjairól gyűjthetők össze, amelyeket a külügyminisztérium honlapján lehet megtalálni.

Az oda-vissza utazás összköltsége és időtartama minimum 300 ezer forint és 6-8 hét. Útleírások és további információk a www.utazas.com-on.

Top cikkek