Az itáliai nyár hamar megérkezik Velencébe is. Az évi 19 millió turistát vendégül látó lagúnák városa mindig tud újat nyújtani.
Tavaszi Velence - illemszabályokkal
A legfontosabb tudnivaló az, hogy május elsejétől tilos a Szent Márk téri galambok etetése. Az alig egy négyzetkilométeren húszezresre (a közegészségügyi hivatal által megengedett negyvenszeresére) nőtt a műemlékeket köztéri illemhelyként használó madársereg száma, és hiába az egyeurós zacskókban galambeledelt áruló 19 utcai kereskedő tiltakozása, a kedvenceket (akikkel borzongását félretéve azért minden turista lefényképezteti magát) egy másik térre száműzik majd.
Velencének minden évszakban megvan a varázsa: van, aki a ködös télre esküszik, tavaszszal azonban kellemesebb. Már nem kell hirtelen ártól tartani, és messze még a nyári főszezon turistaáradata is. A következő napokban, hetekben érkezők a május eleji tenger ünnepét lekésték, de szintén rendkívüli a Grassi-palotában július 20-ig nyitott, A rómaiak és a barbárok kiállítás, amelyen magyar leletek is láthatók. Érdemes online jegyet foglalni - tanácsolta lapunknak a Velence egyik utazási irodájában dolgozó Végh Gabriella, aki szerint az idei divat a (szállodánál is olcsóbb, két főnek napi 70 euróba kerülő) apartman. Velencében gyalog érdemes közlekedni, a Canal Grande csatornáján a 60 perces traghettojegy (egy irányba) 6,50 euró, de többet spórolunk a szigetekre is érvényes, 14 eurós napijeggyel. A 14-29 év közötti fiataloknak szóló turistakártya nemcsak a hajókon, hanem a múzeumokban és az üzletekben is kedvezményt kínál.
Ami a tájékozódást illeti, Velencében mindenki elveszik egyszer: az olasz városokban megszokott via (utca), strada (út), piazza (tér) helyett itt calle (utcácska), fondamenta (rakpart), rio (töltés), campo (templomtér), campiello (templom nélküli tér) szerepel a kerekes székes turistákat is segítő térképeken.
Kulturális csemege a Dózse-palota titkaiba bepillantást engedő - csak júliusig szervezett - csoportos látogatás, olasz, angol és francia nyelven. A Szent Márk-bazilika és harangtorony (melynek órája ötszáz évig tökéletesen működött, áprilistól viszont a [szobor] mórok megbolondultak, és összevissza ütik a harangot, állítólag a nem régi restaurálás hibájából) most délután 17 óráig tart nyitva.
A vasútállomásnál érdemes megcsodálni az athéni olimpiai stadionról is ismert Santiago Calatrava fél éve felavatásra váró hídját. A modern építészet gyöngyszeme olyan súlyosra sikeredett, hogy majdnem elsüllyesztette a hidat tartó két szigetet (ezzel együtt egyébként 355 a velencei hidak száma - csakhogy a múltbeliekkel nem volt ilyen probléma).
A legutolsó, 2006-os idegenforgalmi adat szerint évi 19 millió turistát vendégül látó Velence kihagyhatatlan programja természetesen a gondolázás. A 425 tagú gondolásszövetség hivatalos ártáblázata szerint a hatfős, 40 perces ladikozás 80 euróba kerül. Aki az esélyegyenlőség és a női szolidaritás jegyében, a férfi kollégák által kiközösített egyetlen, ráadásul német gondolásnővel akar utazni, a szállodai mólóknál találja meg. A velencei tavaszhoz tartozik az esküvő is, igaz, hosszú a várólista a még Japánból is érkező foglalások miatt. A boldogító igenhez a Rialtóra néző városháza honlapján választhatunk időpontot. A hétköznapra eső esküvő ára 500 euró.