Megnősül szombaton Szlovénia miniszterelnöke. Janez Janša nőügyeit eddig nem firtatták a szemérmes szlovénok, noha a gazdag politikus körül az elmúlt években szép számmal tűntek fel barátnők. Végül egy 22 évvel fiatalabb orvosnő csavarta el a fejét.
A titkos first lady esküvője
Urška Bačovnik az egyik legbefolyásosabb személy ma Szlovéniában. Két éve „titkos” first ladynek is hívják a háta mögött, utalva arra, hogy a státusza azért nem teljesen egyértelmű.
A 28 esztendős ljubljanai doktornő 2006-ban jelent meg először a nyilvánosság előtt a miniszterelnökkel, azóta szinte minden hivatalos rendezvényen - így például a tavaly őszi lendvai közös szlovén-magyar kormányülésen is - kéz a kézben tűnnek fel.
A lapok kommentárjai szerint Janša egészen „emberi lett”, amióta Urška Bačovnikkal jár. Szlovéniában a politikusok magánélete egyébként tabunak számít, amit a helyi médiumok meglepő toleranciával kezelnek.
Janez Janšáról annyit lehetett tudni, hogy a nyolcvanas évek végétől Silvia Predalič informatikus mérnökkel élt együtt, és két fiú született a kapcsolatukból, amely hivatalosan 2006-ig tartott.
A doktornőről aztán időközben kiderült, hogy remekül beszél nyelveket, kiváló ízlése, no meg diplomáciai érzéke van, így a világon mindenütt szívesen fogadták, és dicsérték.
Azt máig nem tudni, hogy valójában hol, és hogyan ismerkedtek össze, a kormányfőt nem merik kérdezni róla, Urška pedig egyetlen egy interjút adott eddig, amelyben elsősorban a hivatásáról, és hobbijáról, a hegymászásról beszélt. Kettőjük kapcsolatáról annyit árult el, hogy szívesen kirándulnak, golfoznak és kertészkednek.
Az alapvetően szemérmes szlovénok többsége örömmel üdvözölte ezt az idillt - jó ideje már csak elnöki párként emlegetik őket. A katolikus egyház vezetése morgott ugyan egy kicsit, hogy milyen példát mutat az a miniszterelnök, aki nem házasságban él.
És míg a baloldali politikusok sokszor ultrakonzervatívnak titulálják Janšát, saját, jobboldali párttársai szintén kritizálták a „túlzottan liberális” magánéletét.
Most végre mindenki megnyugodhat, hiszen Urška Bačovnik holnap férjhez megy a szlovén miniszterelnökhöz. Az esküvőt Gorica grófjainak középkori kastélyában tartják, az olasz határhoz közeli Štanjelban. Minden további részlet titkos.
Túravezető és háborús hadügyminiszter
1988-ban aztán több társával együtt letartóztatták. Katonai titkok elárulása miatt 18 hónapra ítélték el, amit egy szigorúan őrzött katonai börtönben kellett volna letöltenie. A közvélemény nyomására azonban hat hónappal később szabadon engedték.
Ekkor egy politikai hetilap főszerkesztője lett, nem mellesleg pedig megalapította az első ellenzéki pártot, a Szlovén Demokratikus Uniót.
Az 1990-es választásokon Lojze Peterle kormányfő a védelmi tárcát kínálta fel neki, ő volt tehát Szlovénia tíznapos függetlenségi háborúja idején a hadügyminiszter. 1994-től hosszabb ellenzéki és rövidebb kormányzati munka következett, míg 2004-ben a Szlovén Demokrata Párttal megnyerte a választásokat, és kormányt alakíthatott.
Sokak szerint a szlovénok benne látták azt az erőskezű vezetőt, aki határozottan tudja képviselni a kétmilliós kis ország érdekeit az unión belül is. Ebben annyiban igazuk is lett, hogy pillanatnyilag miniszterelnökként kevésbé sikeres a saját hazájában, mint politikusként Európában. Janša népszerűsége a gazdasági és inflációs problémák sűrűsödésével mostanra ugyanis jelentősen visszaesett. A szükséges reformokhoz nem sikerült megnyernie a szlovén társadalom támogatását. Az őszi parlamenti választásokon ezért nem jósolnak túl nagy sikert neki, ám politikai elemzők szerint leírni még semmiképp sem szabad.