Munkácsynál, Csabán

Kevesen tudják, hogy a világ legátfogóbb Munkácsy-gyűjteményével Békéscsabán ismerkedhet meg a viharsarki főváros látogatója.

Kilenc eredeti festményt, hét rajzvázlatot, továbbá több mint négyszáz, a mester személyéhez kötődő relikviát - használati tárgyakat, ruhadarabokat, rajzeszközöket stb. - őriznek a városközpontban, az Élővíz-csatorna partján emelkedő, 1914-ben felavatott hófehér, klasszicizáló stílusú épületben, a Munkácsy Mihály Múzeumban. Az épületet a közelmúltban teljesen felújították. Nem messze tőle található az egykori Steiner- Omaszta kúria, amely ma Munkácsy Emlékházként szerepel a város nevezetességeinek sorában, ugyanis annak idején falai között élte ifjúi éveit a szegény rokongyerekként idekerült leendő művész. A korán árvaságra jutott kiskamaszt Békéscsabán élt nagybátyja, Reök István asztalosinasnak adta. A relikviagyűjtemény egyik darabja az a legkorábbi, Békéscsabán töltött időszakából származó fogas, melynek famunkáit és festését is Lieb (a későbbi Munkácsy) Mihály készítette.

A mesterség tanulása mellett ismerkedett meg a festészettel. Első sikerét az Ásító inassal aratta, ami saját keserves tapasztalatait is híven viszszatükrözte. A csabai gyűjtemény a közelmúltban egy újabb festménnyel, A kis Jeanne című portréval bővült, ezt 2007-ben adományokból tudta megvásárolni a Munkácsy Mihály Múzeum.

Névadóján, annak életén és alkotó tevékenységén túlmenően szűkebb és tágabb környékének számos egyéb nevezetességét is bemutatja a csabai múzeum. Az épületben sétálva célszerű az embernek nemcsak a falakra, tárlókra, de a lába elé is néznie, mert a szobányi méretű üvegpadlón lépkedve így tekintheti meg a régészek által feltárt sírokról és ásatásokról készült képeket. Páratlan rekvizitum egy nyolcszáz év körüli lovagi kard, amelyen jól látható a fegyverkovács mesterjele.

Az intézmény kézművesműhelye jó programot kínál a gyerekeknek és a kreatív felnőtteknek: tűzzománckészítést, fazekasmunkát, szövést, sok más egyebet. Hatalmas, 3,2 méter hosszú és 1 méter magas édesvízi akváriumában ritka, védett halak úszkálnak, ehhez fogható akvárium Magyarországon csak Budapesten látható még.

Békés néprajzilag Magyarország talán legtarkább megyéje: hat nemzetiség tagjai - magyarok, románok, szlovákok, németek, szerbek és cigányok - élnek itt egymás mellett, őket is bemutatja az etnográfiai kiállítás.

INFO

Cím: 5600 Békéscsaba,
Széchenyi u. 9.

Nyitva tartás: Kedd-Vasárnap: 10-18 óráig

Információ: (66) 328-040 (itt lehet bejelenteni a csoportos látogatást)

E-mail: mmm@bmmi.hu

Honlap: www.munkacsy.hu

Top cikkek