Vietnam: az ősi múlt és a háborús emlékek nyomában

A háború mély nyomokat hagyott Huén, de az egykori vietnami császárváros épp a turistáknak köszönhetően kezd magához térni.

Nagy megkönnyebbülés a saigoni vagy hanoi forgatagból érkezőknek a csöndesebb, falusiasabb Hue. Az élet itt, a Parfüm folyó két partján lassabban csordogál, mint Vietnam két nagyvárosában. Hué északi partján található a Citadella, benne a Tiltott Város, mely évszázadokig a vietnami császároknak adott otthont. A déli parton éttermek, szállodák, sörkertek, pagodák között lehet bóklászni.

Hué történetét tanulmányozva nehéz elhinni, hogy a város feltehetően a hoa (béke, harmónia) szóról kapta a nevét kb. 200 évvel ezelőtt. A ma háromszázezres várost egykor a Nguyen-dinasztia császárai uralták, és a politikai, a kulturális és a vallási élet központja volt. A belső megosztottságnak és a különböző családok háborúinak, polgárháborúinak Nguyen Anh vetett véget Vietnam területén, amikor 1802-ben elfoglalta Huét, és császárrá kiáltotta ki magát. 1804-ben alapította Vietnamot, melyet - legalábbis névleg - a Nguyen-klán vezetett egészen 1945-ig. Hiába nem tetszett a XIX. század végén a fiatal Ham Nghi császárnak az északról induló francia terjeszkedés, a gallok végül 1885-ben Huét is bevették. Felgyújtották a császári könyvtárat, s minden ezüst- és aranydíszítést elvittek.

Hué megkapta a magáét az amerikaiak háborújából is: az 1968-as Tet-offenzíva alatt a város rövid időre az északi kommunista csapatok kezébe került, akik módszeresen gyilkolták a másként gondolkodókat. Az amerikaiak és dél-vietnami szövetségeseik csak sokára tudták visszafoglalni a várost, a csata utolsó napjaiban és a bombázásokban a Tiltott Város gyakorlatilag elpusztult. Az országegyesítés után az arisztokratikus Hué rehabilitálása nem tartozott a kommunista vezetés fő szempontjai közé. A kilencvenes években azonban a város vezetése ráeszmélt a turizmusban rejlő lehetőségekre.

Ma a vizesárokkal körülölelt Citadella előtt régiségárusok gyülekeznek, akik francia piasztereket, Ho Si Minh arcképével díszített észak-vietnami pénzérméket és rengeteg amerikai dögcédulát akarnak rásózni a különleges szuveníreket kereső utazókra. A tíz kilométer kerületű Citadella árnyas, sárga falakkal szegélyezett "utcáin" sétálgatva sejteni lehet, milyen lehetett a gazdag pompa és kecsesség, mellyel a császárok körülvették magukat. A bejáratnál található 37 méter magas zászlótornyot még 1809-ben emelték. Nem messze onnan kilenc szent ágyú őrzi jelképesen a szent helyet. A Citadellán "belüli" citadella tulajdonképpen a császári lakrész. Az Öt Főnix Kilátójában mondott le a trónról Bao Dai császár Ho Si Minh delegációja előtt. Az 1968-os pusztítás nyomait a Citadellában található veteményeskertek is őrzik.

Aki hajlandó egy kis kirándulásra a városon kívül (az "ölelős motorok", azaz robogók pár dollárért vállalják a fuvart, de biciklivel is neki lehet vágni), az ne legyen rest megnézni a császárok sírjait. A többiek között Minh Mang, Tu Duc mauzóleumai kiemelkedő építészeti remekek. A szintén Huétól nem messze található, égbe szökő Thien Mu pagoda emblematikus Vietnamban.

Info

Éjszakánként 7-10 dollárért is lehet légkondicionálóval felszerelt, kellemes szállást találni.

A Saigon és Hanoi közötti távra már fejenként 21 dollárért lehet "nyitott" buszjegyet venni, amely megáll Huéban is.

A helyi utazási irodák rendszeresen szerveznek olcsó utakat a környéken található, egykori demilitarizált övezet érdekesebb látnivalóihoz, a Ho Si Minh ösvényhez és a Bach Ma nemzeti parkhoz.

Belépés a Citadellába 55 000 dong. (16 000 dong = 1 dollár)

A citadella Huéban
A citadella Huéban
Top cikkek