Perszepolisz, a csoda
Shiráz városától 45 kilométerre, mélyen a Marvdasht-síkság szívében, a Rahmat-hegy sziklás lankáinál található az ősi Perszepolisz. Az épületegyüttes látványában az ókori egyiptomi piramisokhoz, a római Colosseumhoz vagy a kambodzsai Angkor-Vathoz hasonlítható. Az ember úgy érzi: a világ közepén van. A perzsa romok még 2500 év után is ámulatba ejtik a szemlélődőt.
Irán a földkerekség egyik legrégebbi állama. Az első perzsa birodalom központja Pasargadae volt, ahol a birodalomalapító Nagy Kürosz sírhelye is található. Az ókori Perzsia ékszerdoboza azonban minden kétséget kizáróan Perszepolisz, amely a későbbiekben, I. Dareiosz uralkodása alatt lett a birodalom székhelye. A hatalmas palotaváros az óperzsa (Akhaimenida-) dinasztia reprezentatív eseményeinek adott otthont, amíg Nagy Sándor seregei fel nem égették. S mivel a város nagyrészt fából épült, kevés maradt meg az utókornak.
A perzsák rendkívülisége a kívülről érkező szellemi értékek előtti nyitottságukban rejlett. Perszepolisz ezt testesíti meg. A nagyváros építésében számtalan mester és művész vett részt a birodalom minden tartományából. Az eredmény egyedülálló stíluskeveredés, ami megfigyelhető az épületekben és a díszítésekben. A monumentális lépcsősorok, a tökéletes domborművek, a mérhetetlenül hosszan sorakozó oszlopok, valamint az impozáns kapubejáratok mind-mind ámulatba ejtik a látogatókat, s büszkeséggel töltik el magukat az irániakat is.
Perszepoliszba szervezett utazás keretén belül könnyen eljuthatunk, akár itthon fizetünk be rá, akár Iránban. De ha önállóan utazunk, akkor sem jelent nagy akadályt felkeresni a romokat. Csak arra kell figyelni, hogy taxisofőrünkkel még az indulás elején állapodjunk meg a viteldíjban. Az utazásra leginkább a tavaszi időszakban érdemes sort keríteni, mert akkor nemcsak a virágokban pompázó Shirázt csodálhatjuk meg, hanem elkerülhetjük a rekkenő hőséget is.