Zadar folyton megpróbált elszakadni tőle, Dubrovnik mindent megtett, hogy távolt tartsa magától, a horvát tenger városai azonban le sem tagadhatnák, hogy Velence nagy hatással volt rájuk. A dózse egy arany karikagyűrűt dobott az Adriába, amikor megszerezte Dalmáciát, és ezt mondta: Eljegyzünk téged, ó, tenger, igaz és örökké tartó uralmunk nevében…
Az Adria kegyetlen királynője
A rivális hatalmak akkoriban sokat gúnyolódtak ezen a szertartáson, a török szultán például azt állította, a dózse könnyen egyesülhet majd a tengerrel, amikor beleesik a hajójáról. Igaz, ami igaz, Velence hódításait kevesen nézték jó szemmel.
Miután a népvándorlás korában a szárazföldi kereskedelem egyre nehézkesebbé és a portyázó hadak miatt meglehetősen veszélyessé is vált, Velence a tengeren próbált boldogulni. Főként sót, húst, olajat, meg bor szállított. A dalmát városok birtoklását nem csupán területszerzésnek tekintette, ennél sokkal fontosabb volt, hogy a kereskedelmi útjait biztonságban tudhatta. Dalmácia ráadásul elegendő fát biztosított hajóépítéshez, és a tengerjáró dalmátoktól sok fortélyt lehetett ellesni.
Trogir, Split, Krk, Rab, Zadar, mind, mind Velence fennhatósága alá kerültek - utóbbi azért folyton megpróbált szabadulni tőle. Velence sokat csatázott Dalmáciáért, a magyar királyokkal például folyamatosan harcban állt. (Őket azért tűrték el jobban a dalmát városok, mert nem féltették annyira tőlük a kereskedelmüket, mint a nagy vetélytárstól.) Velencének a XV. században még a törökkel is egyezkednie kellett a dalmát partokért, ám a mohácsi csatát követő évszázadokban, egészen 1797-ig, nem kellett igazán féltenie a hatalmát.
Az Adria kegyetlen királynője 1797-ig tartotta magát. Napóleon hadai ellen még együtt vette fel a küzdelmet a dalmát gályákkal. A győztes franciák aztán nem szállták meg Dalmáciát és Isztriát, lemondtak róluk az osztrák császárság javára. Ez viszont már egy másik történet.