Druskininkai, az újjászületett balti fürdőváros
A krónikák szerint a helyiek a forrásokból feltörő sós ásványvízből sót nyertek ki (a litván druska szó sót jelent), és észlelték, hogy gyulladt lábaikat a vízben megmártva hamarabb gyógyulnak. A jótékony hatású víznek hamar híre kelt: 1794-ben, az utolsó lengyel király és litván nagyfejedelem, II. Poniatowski Szaniszló Ágost gyógyhatásúvá nyilvánította a forrásokat és a települést. Ezt 1837-ben I. Miklós orosz cár is megerősítette.
A gyógyforrások kínálta különböző pezsgőfürdők, iszappakolások, ivókúrák hamar enyhítik a testi fáradtsággal, bántalmakkal érkezők fájdalmait. A települést a Dzukija Nemzeti Park varázslatos fenyőerdején és a kristálytiszta tavakkal színesített véget nem érő erdőségen keresztül haladva lehet megközelíteni. Druskininkai egyik dísze a városközpontban található Druskonio-tó. A parton álló kis toronnyal ékesített eklektikus Linskma-villa és a mellette lévő neogótikus katolikus templom sziluettje harmóniát sugároz.
A rendszerváltás után folyamatosan szépülnek a város utcái, a fából készült palotácskák, melyek ma szanatóriumok, spa- és wellnessközpontok. A Szabadság téren álló kicsi, de annál bájosabb ortodox templomot 1865-ben emelték. A városi fürdők közül a legújabb attrakció a tavalyi év végén uniós segítséggel épült és megnyílt Aqua Park és spaközpont, mely 25 000 négyzetméternyi területével több mint ezer látogató egyidejű kényeztetésére is képes.
A város környékén kihagyhatatlan látnivaló a Dzukija Nemzeti Park. Az 55 960 hektáros, többnyire ősfás fenyőerdő Litvánia legnagyobb rezervátuma. Itt van a szovjet időkből származó köztéri alkotásokat összegyűjtő Grutos szoborpark.
A litván fővárostól 128 kilométerre délre található városnak jó közlekedése van Vilniusból. Az árak az otthoniaknál 10-20 százalékkal alacsonyabbak. Hivatalos pénznem a litván litas (1 LTL = 77 HUF, 1 EUR = 3,442 LTL).