Most éppen rózsaszínű a Kis hableány

Ami Párizsnak az Eiffel-torony, New Yorknak a Szabadságszobor, az Koppenhágának a Kis hableány, mondhatni, Dánia nemzeti szimbóluma. A Hans Christian Andersen által megálmodott ifjú sellőlány világszerte ismert meséje 1831-ben jelent meg, azt azonban kevesen tudják, hogy a nevezetes szobrot, legalábbis közvetlenül, nem a mesealak ihlette. A múlt század elején Carl Jacobsen, a Carlsberg sörgyár alapítója (aki egyébként számos koppenhágai szobor megvalósítását segítette anyagilag) balettváltozatban látta a sellő történetét a Királyi Színházban, és Edvard Eriksen szobrászművésszel elhatározták, hogy méltó emlékművet emelnek a társulatnak. A művész a darab női főszereplőjét kérte fel modellnek szobrához, ám ő állítólag vonakodott anyaszült meztelenül modellt állni (csak a fejét adta), így a szobrász saját feleségéről mintázta a bronzszobrot, melyet 1913-ban egy természetes sziklára rögzítve állítottak fel a város egyik öblének partján. Azóta turisták tömegei keresik fel, és szinte mindenki elcsodálkozik: jé, milyen kicsi. Csakugyan, mindössze 125 centiméteres.

Aligha van még egy nemzeti jelkép, amely ennyi megpróbáltatáson esett volna át, pedig hát semmiféle politikai üzenetet nem hordoz. Leöntötték már piros, zöld festékkel, adtak rá melltartót, iszlám köntöst, 1964-ben levágták a fejét, melyet újjal kellett pótolni. 1984-ben két részeg suhanc a jobb kezét vágta le, az azonban megkerült, és visszahelyezték. 1990-ben ismeretlen vandálok csaknem ismét levágták a fejét, ami aztán 1998-ban másnak sikerült is. A rendőrség pénzjutalmat ajánlott fel a megtalálónak, ám valaki visszajuttatta a fejet a dán állami tévétársaságnak. 2003-ban ledöntötték a talapzatáról, idén, március első napjaiban pedig tetőtől talpig (pontosabban halfarokig) rózsaszínű festékkel kenték be. A koppenhágai hatóságok már évek óta fontolgatják, hogy kissé kijjebb helyezik a parttól, hogy a rongálásnak elejét vegyék, most ugyanis bárki közel mehet hozzá, ahogy az egy köztéri szobornál szokás.

A kis hableány története számos műfajban felbukkan: készült belőle balett, több rajzfilm, játékfilm. A szobrot, melyet évi egymillió látogató keres fel - ha a helyén marad -, könnyen megtalálja a Koppenhágába látogató magyar turista is; a Langelinie mentén található, könnyű sétára a belvárostól, s ha nem tudjuk a dán nevét, érdeklődjünk angolul (Little Mermaid a neve), bárki útba igazít. A több mint ezeréves, kereken egymilliós lakosú Koppenhágát, melyet a világ egyik legélhetőbb városának tartanak, természetesen számtalan egyéb látnivalója, kellemes légköre miatt is érdemes felkeresni, ráadásul Dánia kicsinysége miatt szinte minden közel van. Mindössze másfél órás repülőútra fekszik Budapesttől, ám árai még nyugati viszonylatban is elég magasak, és ne feledjük, hogy itt nem euróval, hanem dán koronával kell fizetnünk.

Mesefigura a tengerparton
Mesefigura a tengerparton
Top cikkek