A göcseji dödölle megvéd a hidegtől

Ha a dunántúli Göcsej melankolikus dombjai között járunk, ne szalasszuk el az alkalmat, hogy kipróbáljuk a tájegység legjellegzetesebb ételét, a dödöllét. Jókai Mór műveiben többször említi a dödölle túrós változatát, merthogy olyan is van! A téli hónapokban egyébként otthon is jóleshet a laktató, zsíros, krumplis étel!

A dödölle (vagy más néven gánica) a paraszti konyhában terjedt el a XII. században. Akkor még különféle gabonából (búza, rozs) készítették. II. József ösztönözte a burgonya termesztését. Magyarországon is ekkor terjedt el a burgonya. A krumpliból készült dödöllét könnyű elkészíteni, nem kell hozzá sok alapanyag és rendkívül laktató, alkalom adtán jól pótolta a kenyeret. Vasban, Zalában és Somogy vidékén a pirított dödölle máig a vaddisznópörkölt elengedhetetlen kísérője.

A dödölle szeptember óta már a Guinness-rekordok között is szerepel. A 3. Kanizsai Bor- és Dödölle Fesztiválon 2331 adagot készítettek a zalai népi ételből 505 kg burgonya, 160 kg liszt, 100 kg hagyma és 60 kilogramm zsír felhasználásával. De ennél kevesebb zsír is megvéd a hideg ellen télen. Lássuk!

Az elkészítés módja:

A burgonyát meghámozzuk, kockára vágjuk, megmossuk, és sós vízben megfőzzük. Ezután levében összetörjük, hogy kásaszerű legyen. Majd hozzákeverjük a lisztet - lehet búza-, hajdina- vagy kölesliszt - és jól összedagasztjuk. Zsírban megpirítjuk az apróra vágott hagymát. A zsíros kanállal nagy galuskákat szaggatunk ki a krumplis, lisztes masszából. A darabkákat összekeverjük a hagymával, és sütőben átpirítva forrón tálaljuk. Tejföllel, túróval gazdagíthatjuk. 4 személyre: 500 g krumpli, kb. 250 g liszt, 1 pohár tejföl, 60 g zsír, 1 fej vöröshagyma, só.

Top cikkek