Egész évben főszezon

Utazni most is jó. Akkor is, ha az utóbbi öt évben a terrorizmus rémségei és a vele járó szigorító szabályok megnehezítették az utazók sorsát.

De ne tagadjuk le: ez az időszak egyben a könnyebb és olcsóbb utazás korszaka is lett a világ gazdagabb fele számára. Mert miközben a mindenféle hatóságok fokozott ellenőrzéssel szűrik ki a terrorista merényletek lehetséges elkövetőit az utazók közül, az utazók száma egyre növekszik. A diszkont légitársaságok, a diszkont üdülőhajók és az internetes turisztikai kínálat növekedése csak emelte a turisztikai hajlandóságot.

Az egész együtt pedig egészen megdöbbentő kínálatot hozott elő. A fapados légitársaságok versenye egyre távolibb repülőtereket és városokat von be a forgalomba. A terrorveszély nem szüntette meg a nagyvárosi utakat sem.

Sokat emlegetik a falusi turizmust. És valóban kihalóban lévő, perifériára szorult vidékek kapnak ezzel új lehetőségeket, miközben az oda utazók is gazdagodnak élményben, egészségben, nyugalomban. A nálunk ismert falusi turizmusnak van trópusi változata is. Kalandvágyó férfiak és nők próbálkoznak meg azzal, hogy a világ szegényebb és egzotikusabb részén utazva az ottani falusiak életét éljék, házaikban keressenek szállást, és azt az élelmet egyék, ami ott elfogadott. Az izgalmak keresése persze sokszor veszélyes. Néha az ilyen utazók bekerülnek a világsajtóba. Hol egyszerű banditák, hol szeparatista gerillák, avagy terroristák vélik úgy, hogy pár rabul ejtett turista nagyobb nyomatékot ad ügyeik elintézéséhez.

Végül is nincs szinte olyan tája és évszaka a Földnek, ahová ne utaznának az európaiak - köztük a magyarok - az év bármely szakában. A tél, amely egy-két évtizede az otthonba és hazába húzódás szinonimája volt, szintén megváltozott. A síelés például tömegsport lett. Európa városlakói kirajzanak a hegyekbe. És valóban, a havas és napsütötte tájak a rövidebb napokon is felfrissítenek. Nemcsak megmozgatnak, de ki is szakítanak a házak árnyékából.

Aki megengedheti magának, az pedig a sötét hidegből a melegbe tart. Az óvatosabbak csak ide, a Fökldközi-tenger túloldalára, esetleg az óceán melegebb részén lévő szigetekre mennek. Ott ugyan nincs ilyenkor kánikula, de hosszabbak a nappalok, és a hely természeti szépségeivel, a kultúra kincseivel könnyebb ismerkedni az enyhe időben, mint a nyári hőségben. A trópusi tájak pedig ilyenkor a legcsábítóbbak.

Top cikkek