Az időzónaváltás kellemetlen lehet

Nagy távolságra történő utazáskor a repülőgépen általában hosszú órákon át szinte mozdulatlanul ülnek az utasok. Ez fokozza a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét. Különösen veszélyeztetettek a dohányzó, fogamzásgátló tablettát szedő nők, állítja dr. Szabó Gábor, az Országos Gyógyintézeti Központ intenzív osztályának orvosa. Azt tanácsolja, hogy az interkontinentális járatokon végezzenek megfelelő lábtornát, tegyenek időnként egy-egy rövid sétát a fedélzeten, és fogyasszanak bőven folyadékot. Akinek már volt mélyvénás trombózisa, illetve akinek a szülei, nagyszülei elszenvedték ezt a betegséget, jól teszi, ha megbeszéli orvosával, ajánlatos-e számára véralvadást gátló gyógyszer beadása injekció formájában az utazás előtt.

Akik egyszerre több időzónát is átrepülnek, tapasztalhatják a jet-lag-nek nevezett panaszegyüttest. A tünetek: fáradtság, a dezorientáció, a koncentrálóképesség csökkenése, a motiváció mérséklődése és az éjszakai felébredés. Eltelhet három, de akár még hét nap is addig, amíg a szervezet képes alkalmazkodni az éjszakák és nappalok megváltozott időpontjaihoz.

A télből a nyárba érkezve a fehér bőrt hirtelen éri a nap erős és közvetlen UV-sugárzása. A trópusi és szubtrópusi klímájú vidékekre utazók minél kisebb bőrfelületet tegyenek ki a sugárzásnak, és viseljenek nagy karimájú, szellős anyagból készült kalapot, hogy megelőzzék a leégést, esetleg a rosszindulatú bőrbetegségeket. Védekezzenek magas faktorszámú napkrémmel, különösen a kisgyerekek bőrét védjék. Az erős napsugárzástól a szemet is indokolt védeni, erre szolgál a magas minőségű, UV-szűrővel ellátott napszemüveg.

A meleg égöv alatt bizonyos kórokozók virulensebbek, fokozott a fertőzések veszélye. Odautazás előtt fontos tájékozódni a szükséges védőoltásokról, a helyszínen pedig a gyomor-bél hurutos fertőzésének megelőzése céljából kerülni kell a csapvíz és a mosatlan zöldség, gyümölcs fogyasztását.

Top cikkek