Felfedezőkre várva
Románia és Bulgária adottságait és turisztikai lehetőségeit tekintve ígéretes, ráadásul jövőre mindkettő az Európai Unió tagja lesz. A felfedezésre váró tájakon az elmúlt években sokat tanultak a téli turizmus szervezéséről, és tapasztalataikat a helyi sajátosságokkal ötvözték.
Kerekes Gábor, a Román Turisztikai Hivatal budapesti képviseletének vezetője szerint már egyáltalán nem kell vakmerőség ahhoz, hogy valaki jó minőségű lejtőket keresve kelet felé vegye az irányt. Csábító lehet, hogy a Romániában működő mintegy huszonöt télisport-központ jelentős része közel van a magyar határhoz. A Tiszántúlon élőknek háromszáz kilométernyi utazás után léc kerülhet a lábukra, és mesés környezetben élvezhetik a siklást. Akik például a Budapesttől háromszázhetven kilométerre lévő Aranyosfőt választják, ezer méteren fekvő, esténként kivilágított pályán sportolhatnak.
A távolabb eső Székelyföldet nyugodtabb vakációkhoz ajánlja Kerekes Gábor. Egy ötnapos kiruccanás a Madarasi Hargitához, két-három ágyas komfortos szobákban, félpanziós ellátással átlagosan huszonhatezer forintba kerül. A síbérlet ára itt tizenkétezer forint.
Akik több időt szánnak az utazásra, jól döntenek, ha a Zsil völgyébe vagy Románia egyik kiemelt síterepére, Brassó környékére látogatnak el. Egynapos, vagyis hatszáz kilométernyi, látnivalókban gazdag utazás után például Sinaia-n tizennégy kilométer hosszú, különféle nehézségű pályarendszert találnak. A nagyobb forgalmú síparadicsomban korszerűsítették a felvonókat, ezek mágneskártyával működnek. Beüzemeltek néhány hóágyút is, bár a novembertől márciusig tartó főszezonban nincs gond a pályák minőségével. A Brassó környéki Predealon több a szálloda, bár itt is működik néhány csendes panzió. Egy háromcsillagos hotel kétágyas szobáját öt éjszakára negyvennyolcezer forintért kínálják.
Az európai népek nagy találkozóhelye lett az elmúlt években Bulgária, állítja Jakócs Áron, a Robinson Tours utazási iroda vezetője. Hazánkból évente csupán néhány csoport indul a balkáni ország három fő síterepére, de az angol, török, orosz, macedón és szerb látogatók már régóta ismerik a bolgár vendégszeretetet. Az országban több kisebb hely mellett három, ezer-kétezer méter magasan fekvő, európai színvonalú síközpontot - Banszk, Borovec és Pamporov - alakítottak ki. Szóba jöhet még a Szófia közelében található Vitosa-hegy is, bár a főváros környékén található sportcentrum kapacitása még elmarad a három nagytól.
A bolgár síszállodák színvonala évek óta Ausztriát idézi. A pályák többségén van hóágyú, a felvonók körszerűek, tehát megéri nyolcszáz-ezer kilométert autózni Budapesttől. A bolgár határig jó minőségű országutak, illetve autópályák vezetnek, de a hegyi szakaszok állapota, illetve a hóeltakarítás alapossága nem olyan, mint Ausztriában.
A síszezon kezdetén, december második felében a helyiek hagyományos ünnepséggel köszöntik az első csoportokat. A bolgár kultúra egyébként az áprilisig tartó időszak más napjain is jelen van, és felfedezőkre vár. Az éhes sportolókat a pizzériákkal párhuzamosan működő, nemzeti ízeket kínáló éttermek várják. Az ételek ára hasonló a magyar átlaghoz, vagy alacsonyabb. A két-három csillagos apartmanok ára és színvonala Ausztriához mérhető, de érdekes módon a luxuskategória valamivel olcsóbb, mint az Alpok közt. Egy négytagú család fejenként hetvenezer forintos költséggel számolhat - síbérlettel együtt -, ha egy hétre indul Bulgáriába.
Ha az aktív életmód napjaiban valakin elhatalmasodik az izomláz, biztosan nem marad majd tétlenül a szálláshelyén. Lazító sétára ott van például Banszko történelmi belvárosa, ahol bárki megismerheti a bolgár felvilágosodás korában már virágzó település építészetét és történelmét.