Sziléziában síelni is lehet

A magyar sízők régebbi nemzedéke legalább egyszer megjárta már Lengyelországot. Azokban az években, amikor az Alpok síparadicsomait az útlevél- és valutaszabályok elzárták előttünk, a közeli Szlovákia után az alig távolabbi lengyel terepeket keresték fel.

Az igazság az, hogy kevesen lettek a lengyel síterepek állandó törzsvendégei. Nem csak azért, mert azokban az években sem az ellátás, sem a komfort nem volt tökéletes. A legtöbben azért fordultak el a lengyel Tátra és a Beszkidek lejtőitől, mert nagy volt a zsúfoltság. És ne is csodálkozzunk ezen! A lengyelek majd' négyszer annyian vannak, mint mi, s ők is kihasználják a téli szezont. Ma a helyzet annyival könynyebb, hogy a lengyelországi síterepek gyors fejlődésen mentek keresztül, egyre több a szálloda - európai a színvonal, és több a felvonó is. Ráadásul őket is csak a személyes anyagiak korlátozzák már abban, hogy hova és hányszor utazhatnak.

A Hóshow mostani díszvendége Alsó-Szilézia. A Lengyelország dél-nyugati szögletét elfoglaló történelmi terület politikai központja, ipari és kereskedelmi fővárosa Wroclaw. Illő tudni, hogy ennek a nagyvárosnak, amely rövid ideig Mátyás királyt is urának tudta, magyar neve is van: Boroszló. Többen ismerik egykori német nevén Breslaunak. Feltételezem, hogy nem csak azért ajánlják a vajdaság illetékesei Budapesten területük turisztikai lehetőségeit, mert tudják, hogy a magyarokat kiemelten érdeklik a történelmi hagyományok és az országaink, népeink közötti kapcsolatok. A téli sportok kedvelőit is rá akarják ébreszteni, hogy könnyen megközelíthető és érdekes terepek kínálkoznak számukra is.

Alsó-Sziléziában két fő sí-központ van a Karkonosze hegységben: Karpacz és Szklarska Poremba. Pár ezres lakosú kisvárosok ezek. Szklarska Poremba a Kamienna folyó völgyében van, legalacsonyabb pontja 440, legmagasabb pedig 1309 méter. A tapasztalatok szerint évente 110 napig van hó a területen. Összesen tíz kilométer pályára hét felvonó hordja a síelőket. A terepviszonyok miatt ez a városka lett a sífutók egyik kedvelt központja. Eddig harmincszor rendezték meg a 25 és 50 kilométeres tömeges versenyt, amelyet az első lengyel uralkodócsaládról Piast-futásnak neveztek el. (Nyilván a svédek - hasonlóan egy királyról elnevezett - Wasa-futását követték ezzel.) A következőt jövő március 2. és 5-e között tartják, és február 15-ig lehet nevezni rá. A verseny nyílt, mindenki saját felelősségére vehet részt rajta - 18 éven aluliak szülői engedélylyel. Aki január utolsó napja előtt adja be nevezését, olcsóbban megússza. 50 kilométerre 60, 25 kilométeres távra 50, 10 kilométeresre 30 zloty a nevezési díj. Az óvodás futamé 10 zloty. (1 zloty kb. 68 forint). A futásról részletes adatokat a www. bieg-piastow.pl honlapon találhatunk. A versenynek csak győztesei vannak, a résztvevők emléklapot kapnak, az 50 kilométert teljesítők éremmel térnek haza.

Dél-Lengyelországban több más síközpont is van. Magyarországról elég sokan próbálták már ki a sziléziai Beszkidek pályáit, és ismerősen hangzik számukra a Szczyrk, Ustron, Bielsko-Biala és Wisla név is. A legismertebb és legnépszerűbb természetesen a Magas-Tátra lengyel oldalán lévő Zakopane. Ez a lengyel sívilág fővárosa, ahol 50 felvonó szolgál ki 33 kilométernyi pályát. Zakopane városában tanulópályák is vannak. A klasszikus lengyel síhely újdonsága a város Harenda nevű részén kiépített terep. Itt egy négyfős székes és három, csákányos felvonót állítottak fel. Nagy előnye Zakopanénak, hogy mindössze 310 kilométerre van Budapesttől. Zakopanéban éppen azért, mert régi üdülőhely, elég sok a szórakozási lehetőség, külön programlehetőség is. Aki szemlélni is szereti a sportot, januárban és februárban több világszínvonalú síugróversenynek is nézője lehet.

Kevesebben járnak viszont a Szandeci-Beszkidek sípályáira. Itt sokan kedvelik a Budapesttől 410 kilométerre lévő Krynica szecessziós panzióit és egyéb szálláshelyeit. A gyógyhelyen 15 felvonó, közte egy új hatszemélyes kabinos lift szolgálja ki a pályákat. A kabinos felvonó a Jaworzyna csúcsára viszi a sízőket.

Top cikkek