Tömlöcből múzeum - Kunszentmártonban

Ha valaki a 44-es útról a Körös hídján lekanyarodva felkeresi Kunszentmártont, érdekes látnivalóra bukkanhat. A helytörténeti múzeum XVIII. századból való épületének már a címe is kérdést ébreszt: mi az, hogy Kerületiház utca, amelynek 8-as számú háza írásunk főszereplője? Nos, itt működött a Mária Terézia uralkodásáig visszavezethető Jászkun Kerület helyi kirendeltsége: a törvényhatóság és mellette a börtön. 1782-től 1853-ig ez az épület szolgált tömlöcül a Tiszazugban kóborló, bujkáló, betyárkodó "nehézéletűek" számára.

Ma is megtekinthető itt az a mestergerenda, amelynek díszes faragásait rabok készítették. Mi több, a kerület pallosjoggal is rendelkezett, igaz, hóhért nem tartottak, a szomszédos Kiskun Kerület ítélet-végrehajtója vállalt "bérmunkában" akasztásokat, lefejezéseket, kerékbetöréseket, sőt égetést is. A helyi hajdúkra az olyan részfeladatok maradtak, mint vallatás korbácsolással, vesszőzéssel, deresre húzással. A XIX. század második felében megüresedtek a cellák, a kerületi börtönt ugyanis Karcagra helyezték át. Azzal viszont, hogy a századfordulón járásbíróságot telepítettek Kunszentmártonba, ismét szükség mutatkozott helyi fogházra, így a kiérdemesült intézmény új életre kelt. Még az 1956-os forradalom helyi részvevői közül is sokan megismerkedhettek belülről az öreg falakkal, utána azonban a ház végképp elbúcsúzott a raboktól. 1969-ban megnyitották a helytörténeti gyűjtemény számára, amely két évtizede múzeumként működik.

A múzeum keddtől szombatig 9-12 és 13-16.30 között tart nyitva, telefon: (06-56)-461-518.

"Régi idők, távoli tájak" címmel szeptember 15-én 16 órakor időszaki kiállítás nyílik a kunszentmártoni múzeumban Peru, Bolívia és Brazília kulturális emlékeiből és állatvilágából a tatai, a nagykanizsai és a szegedi múzeum anyagából válogatva.

A kápolnához vezetõ börtönfolyosók egykor a prédikációs hang továbbítására is szolgáltak
A kápolnához vezetõ börtönfolyosók egykor a prédikációs hang továbbítására is szolgáltak
Top cikkek