Középkori felhőkarcolók alatt

Távolról úgy néz ki, mint Manhattan. Közelről azonban lenyűgöző középkori időutazást nyújt a 14 tornyú toszkán kisváros, San Gimignano.

A toszkán lankák egyik 334 méter magas dombján fekszik az etruszkok által alapított városka. Az ötven métert is meghaladó középkori tornyok miatt jellegzetes jelképe a régió különleges hangulatának. Ma a turisták kedvenc célpontja.

San Gimignano delle belle torri (a szép tornyok San Gimignanója) egykor 72 "felhőkarcolót" számlált, melyek a XI-XIII. századi gazdag családok hiúságát, büszkeségét, nagyravágyását voltak hivatottak bizonyítani a földieknek és az égieknek. Hajdanán Bolognát és Firenzét is hasonló tornyok díszítették, ám ma már igazán csak San Gimignanóban élvezhetjük ezt a középkori "díszletet".

A várost egyébként a modenai püspökről nevezték el, aki Attila hun király támadásától mentette meg a települést. San Gimignano idővel felértékelődött, hiszen a Canterburyből Rómába vezető Via Franciagena zarándok- és kereskedőúton feküdt. A XII. században független közösség lett, de a belső ellentétek, a szomszédos Volterrával való állandó harc és a pestis, a fekete halál pusztítása miatt 1353-ban a város végül behódolt Firenzének.

A San Gimignanó-i katedrális, a Collegiata építése a XII. században kezdődött. A belépés 3,50 euró, de egy kicsit többért már megnézhetjük a templom melletti Museo D'Arte Sacret is. A katedrálisban a bal oldalon az Ótestamentum, jobb oldalon az Újtestamentum eseményeit mutatják be a hatalmas freskók az egykor írástudatlan híveknek. Hátul Taddeo di Bartolo utolsó ítéletről készített freskóját tekinthetjük meg. A művész szenvedélyesen részletezi a pokol borzalmait. A templomban nyugszik San Gimignano egyik legfontosabb alakja, Szent Fina. A kislány, akit nyomor és mindenféle szörnyű betegség kínzott, türelemmel és alázattal vette magára a sorsot. Halála előtt Szent Gergely pápa is megjelent neki, és a legenda szerint a deszkán - melyen Fina hat évig bénultan feküdt haláláig - fehér ibolyák nőttek ki. Ezeket ezért Szent Fina virágjának hívják a környéken.

A Collegiata mellett található a világi hatalom központja, a Palazzo Communale, melynek tornyába (Torre Grossa) 5 euróért lehet felmászni. A lenyűgöző tájat ugyanakkor a városfal mentén is megcsodálhatjuk.

Manapság - a középkori hangulatot fokozandó - a kínzások és kivégzések múzeuma a város egyik fő attrakciója. Gyerekkel azonban ne látogassuk meg az éjfélig nyitva tartó múzeumot, melynek a bejáratánál is már igen megrázó ízelítőt kapunk. A belépő egyébként igen borsos: felnőtteknek 10 euró. San Gimignano drága. A turistákra specializált vendéglők sokat kérnek kevésért. Viszont ne hagyjuk el a tornyok városát a leghíresebb olasz fehérbor, a Vernaccia di San Gimignano nélkül. Zamatosságát már Michelangelo is megénekelte. Dante is említést tesz róla a Purgatóriumban: mint IV. Márton pápa falánkságának egyik tárgyáról. San Gimignanóban múzeumot is szentelnek a kiváló bornak, ahol persze kóstolni is lehet.

Programok

Június 23-25-ig középkori játékok az egész városban.

Augusztus 10-én esti borkóstolás a Piazza Sant'Agostinón.

(Forrás: Associazione Pro Loco San Gimignano)

A tornyok között
A tornyok között
Top cikkek