Csillagtúrák a Körösökön
A természetjárók körében nem a legfelkapottabb térség a Körösök vidéke, holott a dél-alföldi pusztán a tiszta vizű, vadregényesen kanyargó folyókon mind kezdő, mind tapasztaltalt vízi túrázók nagyszerű tájakra juthatnak el.
A folyók mentén ma is több kemping és tanösvény kínál pihentető kikapcsolódást a természetbúvároknak. A Körösökön több mint száz kilométer hosszúságú vízi út a duzzasztás következtében tavasztól őszig mindkét irányban hajózható. Különösen sok túra indul Doboz-Szanazugból és Gyomaendrődről, ahonnan mind Szarvasra, mind Békésre, Köröstarcsára, Sarkadra vagy Gyulára szervezhetünk kirándulást, de a csongrádi Körös-torok is kedvelt úti cél. A kitartóbbak innen egy többnapos kiránduláson a Tiszán egészen Szegedig elhajózhatnak. A bedőlt fák miatt nehezebben hajózható a Kettős-Körös Békés alatti szakasza. A Fehér-Körös eredeti medrében, a ma holtág Kis-Körösön a zsilipek miatt ugyancsak sokat kell pakolniuk a hajózóknak, ha az Élővíz-főcsatornán Gyuláról indulnak el Békéscsaba és Békés irányába. Akik nem egy-egy adott útvonalat szeretnének behajózni, azok Szanazugban, Gyomaendrődön, Békésen vagy Szarvason letelepedve kenus csillagtúrákat is szervezhetnek a Hármas-, a Kettős- vagy a Sebes-Körösön.
"Ne evezz el közömbösen egy-egy öreg halásztanya vagy révház mellett, mert ezeken a helyeken kikötve a szíves szótól beszédesebbé váló idős vízi emberektől a pontos tájleíráson túl sok egyéb hasznos tudnivalót is hallhatsz" - figyelmeztet a Körös-Sárrét Útikalauz, amelyben az is olvasható: "Ha a szúnyogok támadása estefelé szokatlanul heves, a következő napokban eső várható. Ha netán ezt reumás derekad is megérzi, rágcsálj friss fűzfahajtásokat. A tolakodó szúnyoghadat bőrödre dörzsölt diófalevéllel tarthatod távol legalább olyan eredményesen, mint a sokféle gyári kenőccsel."
Az evezés fáradalmait a szabad strandokon pihenhetik ki a túrázók: bár a fürdőhelyek nem mindegyike hivatalosan kijelölt és ellenőrzött, Körösladánynál, Köröstarcsánál, Szeghalom-Várhelynél, Gyomaendrődnél, Doboz-Szanazugnál és a gyulai városerdőnél egyaránt van fürdési lehetőség.
Sportos osztályok bevállalós osztályfőnökei akár tanulmányi kirándulásokat is szervezhetnek a Körösök vidékére: az elszánt pedagógusok emlékezetes biológiaórákat tarthatnak a dús növényzetű, ritka madarak fészkelő helyei mellett vezető vízi utakon vagy a folyók menti tanösvényeken. Ugyan egy turistatérképpel a kézben nem kell különösebb útmutatás ahhoz, hogy a folyók mentén merre érdemes túrákat szervezni, a Körös-Maros Nemzeti Park megyeszerte kínál egész napos kirándulásra alkalmas programokat. A városlátogatások mellett Szarvason például a Körösvölgyi Látogatóközpontból kiinduló Anna-ligeti tanösvény egy-két óra alatt bejárható, s ott érdemes betérni az arborétumba is. Gyomaendrődön kikötve kerékpárral vagy busszal közelíthető meg a Réhelyi Látogatóközpont, ahol Dévaványa és Ecsegfalva térségében a szikes pusztákon az ország egyik legnagyobb túzokállománya él, s a Hortobágy-Berettyó is gazdag növényvilággal és sok vízimadárral kecsegtet.