Hétvége a "kincses városban"
Kolozsvár nevét mindenki ismeri Magyarországon, de sokan vannak azok, akik Erdély fővárosában sosem fordultak meg, s akik még annak gondolatától is idegenkednek, hogy Romániába utazzanak. Pedig főképpen az utóbbi években az erdélyi, a romániai körülmények látványosan megváltoztak, s például egy Kolozsváron eltöltött hétvége remek élményekkel gazdagíthatja az utazót.
Mátyás király szülővárosában, a látogatónak természetesen a nagy király - hírekben is gyakran szereplő - szobrát kell megtekintenie. A város főterén álló Fadrusz János-alkotást 1902-ben leplezték le, s azóta szinte kötelezőnek mondható turisztikai objektummá vált. A szoborcsoport az uralkodót bizalmi embereinek körében ábrázolja, a XIX. század végének historizáló, de kétségtelenül imponáló stílusában. Fadrusznak van még egy alkotása Kolozsváron, amelyet érdemes megtekinteni, s ez a Mátyás-szobor mellett álló Szent Mihály-plébániatemplomban látható. A templom bal oldali, torony alatti kápolnájában látható feszület elkészítéséhez neves szobrászunk saját magát feszítette keresztre, s az erről készült fényképet használta fel modellként. A templomtól nem messze esik Mátyás király szülőháza, s annak megtekintése után a turista az óvár területén is kellemes sétát tehet.
Ugyancsak a város főterén áll a Bánffy-palota, a nagyváradi püspöki palota után Erdély második legszebb barokk épülete. Ebben jelenleg a helyi szépművészeti múzeum működik, ahol az erdélyi román, magyar és szász művészek legszebb alkotásait lehet megcsodálni. A múzeum a messze földön híres nagybányai festőiskola művészeinek jó néhány alkotását is őrzi.
A Farkas utcai református templomig történő séta során a látogató megcsodálhatja a kolozsvári egyetem központi épületét. A XX. század elejére elkészült impozáns egyetem mellett állott a történelmi Magyarország első kőszínháza. Szintén a Farkas utcában állott, a mai akadémiai könyvtár helyén Heltai Gáspár kolozsvári nyomdája, s ma is itt áll az egykori református kollégium nemrég visszaszolgáltatott épülete, amelyben Apáczai Csere János híres kolozsvári akadémiája működött.
A Farkas utcai református templomot semmiképpen nem szabad kihagyni. A magyar gótika ízlésében épített egyhajós templomban helyezték végső nyugalomra Erdély utolsó fejedelmi családjának tagjait, I. és II. Apafi Mihályt. A templom falait Erdély főnemesi családjainak címerei díszítik, s ez a gyűjtemény páratlan a magyarok által lakott területen. Annak, aki Erdély "kincses városáról" igazán felejthetetlen városképpel szeretne hazatérni, ajánlatos felmennie a csaknem 500 méter magas Fellegvárra, ahonnan pazar kilátás nyílik a Kis-Szamos katlanszerű völgyében elterülő városra. A Fellegvárról egyszerre veheti szemügyre a hegy lábánál álló Állami Magyar Színház épületét, amelynek előadásai szintén szép élménnyel szolgálhatnak, s a város fölött őrködő magaslatról jól látszik a kolozsmonostori Kálvária-templom is, az erdélyi bencések egykori fontos központja, ahol az erdélyi rendek és a Budai Nagy Antal által vezetett parasztok 1437-ben a történelemben "kolozsmonostorinak" ismert békét is megkötötték.
Kár lenne kihagynia a látogatónak a 420 éves múltra viszszatekintő Házsongárdi temetőt, amelyben Erdély olyan nagyságai pihennek, mint Mikó Imre, Brassai Sámuel, Apáczai Csere János, Kós Károly, Szabédi László, Reményik Sándor, Dsida Jenő és sokan mások. Kellemes sétát és kikapcsolódást ígér a város botanikus kertje, amelyben 11 hektáron tízezernél jóval több növényfaj látható.
Ebédelésre a főtéren álló magyar főkonzulátus épületének alagsorában található Ernesto éttermet ajánljuk, ahol hat euróért kiváló háromfogásos svédasztalos ellátásban részesülhetnek. Vacsorára már lehet válogatni az erdélyi specialitásokat kínáló Corvin Mátyás (Mátyás király szülőháza mellett) és Red House (Györgyfalvi út 114.), illetve a román ételkülönlegességeket ajánló Roata (A. Ciura u. 6A) étterem között. Esetleg a Fellegvár legszebb kilátását biztosító Panorama éttermet (Serpuitoare u. 31.) lehet választani vagy pedig a helyi római katolikus egyház által üzemeltetett kimondottan erdélyi magyar konyhájú Agapét (Iuliu Maniu - volt Szentegyház - u. 6.). Kiadós vacsorára fejenként 15 eurót kell számolni. A borravaló sehol nincs benne a számlázott összegben, e célra a számla végösszegének 10-12 százalékát szokás kifizetni.
Megszállni a négycsillagos City Plaza Hoteltől (Sindicatelor u. 9-11., kétágyas szoba ára reggelivel 135 euró) a kétcsillagos Meteor szállóig (Eroilor - volt Deák Ferenc - u. 29., kétágyas szoba ára reggelivel 45 euró) sok helyen lehet. A fiatalok kényelmesen lakhatnak a Retro Youth Hostelben (Potaissa u. 13.; szobafoglalás:http://www.borut.net/retro/reservation.html), ahol már 11 euróért is lehet szállást találni, de megszállhatnak kissé több pénzért (kétágyas szoba ára 30 euró) a Bethlen Kata Református Diakóniai Központban is (Ponorului u. 1.; www.bethlenkata.ro). Aki Kolozsvár valamelyik szállójában online kíván szállást foglalni, annak a www.turneo.ro vagy pedig a www.panzio.ro honlapot ajánlhatjuk. Valamennyi felsorolt étteremben és szállodában lehet nemzetközi bankkártyával fizetni.
Kellemes utazást!