Tajvanon megéri megállni
Az utazó először valószínűleg Tajpej, a dübörgő főváros forgatagát fedezi fel, ellátogat a gazdagon és színesen díszített sárkányos buddhista templomokba, ahol a füstölő illata keveredik a vásári forgataggal. A tajpeji templomok ugyanis a szubtrópusi éghajlatú város oázisai, ahol a helyi kínaiak összegyűlnek, beszélgetnek és társasági életet élnek. Tajpejben nem hagyható ki az egykori vezér, Csang Kaj-sek nyolcvanméteres fehérmárvány mauzóleuma, és a hozzá kapcsolódó, a helyiek által reggelente tajcsi gyakorlatokra használt tér sem. Kötelező a látogatás a világ egyik leggazdagabb gyűjteményének mondott Nemzeti Palota Múzeumában is. A pekingi Tiltott Város legértékesebb kincseit bemutató kiállítást még a szárazföldi Kínából menekülő Csang Kaj-sek vezette Nemzeti Párt (Kuomintang) hozta magával. Érdemes beiktatni még a kilátást a Taipei 101, a világ jelenleg legmagasabb épületének tetejéről.
No, és persze Tajpej gyöngyszemeit, az éjszakai piacokat sem szabad kihagyni. Ott aztán az ínyencek kedvükre ehetnek kígyót-békát, de a kevésbé vállalkozó kedvűek is megtalálhatják a maguk ételét, ugyanis sokak szerint a legjobb kínai konyha Tajvanon van. A szárazföldi Kína bevándorlói az ország minden szegletéből hozták magukkal specialitásaikat a szigetre. Ajánlott ellátogatni még a japán jelenlét jegyeit is viselő vulkanikus eredetű gyógyfürdőkbe. Tajpej környékén több is van, a tömegközlekedéssel jól megközelíthető Beitouban kénes élményeket, a Tajpejt ölelő hegyekben található Wulaiban pedig gyönyörű tájakat, sajátos ízeket és patakra vagy hegyoldalra néző, bérelhető privát fürdőket találhatunk.
Tajvan azonban nemcsak Tajpejt jelenti, az ország többi része is izgalmas látnivalókat ígér. A keleti part sziklaszirtjei, a pagodákkal és vadregényes kanyonjaival csábító Taroko Nemzeti Park vagy épp egy bálnanézőbe induló hajó ugyanúgy a kirándulás része lehet, mint a találkozás az ausztronéz őslakosokkal, pihenés a tengerparton vagy egy Alishan környéki hegymászás. No, persze, nem hagyhatók ki a híres tajvani teaültetvények és a helyi tea sem. Utóbbit utcai árusok tucatjaitól vehetjük mindenféle ízben, színben és eredetben.
Tajvant sokan Ausztráliába vagy egy másik ázsiai országba menet, megállóként iktatják be. Az átszálló utasok szerencsés helyzetben vannak - feltéve, ha van idejük -, a tajpeji repülőtér ugyanis számukra ingyenesen biztosít egy hatórás, teljes körű városnézést, repülőtéri transzferrel. A sziget egyébként Bécsből közvetlen járattal érhető el. Mindkét tajvani légitársaság, az EVA és a China Airlines is kínál járatokat az osztrák fővárosból. A jelenlegi legolcsóbb akciós jegy az EVA légitársaságé, a közvetlen járat bécsi indulással százhatvanötezer forint plusz illeték, ugyanez Budapestről amszterdami átszállással pedig százhetvenötezer forintba kerül, illeték nélkül. Magyar állampolgárok vízum birtokában léphetnek be Tajvan területére. A vízum ugyan felvehető a repülőtérre érkezéskor is, de ott közel kétszer annyiba kerül, mint a budapesti tajpeji kirendeltség által harminchat amerikai dollárért kiadott turistavízum.
A tajvani árakról dióhéjban: tajpeji metrójegy átszámítva százharmincöt forint, taxival az első másfél kilométer négyszázötven forint, míg egy középkategóriás szállodai szoba ára tizenkétezer forint körül van. A számos kifőzdével, utcai árussal, kis étteremmel azonban az étkezés jóval olcsóbban megoldható, mint egy európai kirándulás során.