Különös házasság, különös kastélysors
A 3600 lélekszámú Erdőtelek neve a turisták fülében még nem cseng ismerősen, pedig a település több különlegességgel bír. Itt található például a néhai Kovács József sebészdoktor által létrehozott arborétum. Mellette terül el a homokháton ritka, kilenchektáros égerláp. A településen átautózók ki se kerülhetik azt a rendkívüli látványt, amelyet a romlásában is megragadó Buttler-kastély nyújt.
A kastélyt az egri vár parancsnoka, Buttler János építtette, feltehetően a régebbi falak felhasználásával. Tizenkét gyermeke közül Gábor örökölte és bővítette, formálta mai alakjára az épületet. Az ő fiáról, Jánosról azt jegyezték fel, hogy költekező életmódot folytatott, a birtokot kétszer is elzálogosította, ám végül a vagyonból jelentős összeget, 126 ezer forintot hagyott a Ludovika Akadémiára, ezzel megörökítve nevét a tisztképzés történetében.
Ami azonban ismertté tette a Buttler nevet és a kastélyt, az Mikszáth Kálmán Különös házasság című regénye. Ennek története szerint Dőry báró - hogy gyermekáldás előtt álló lányának férjet szerezzen - a szünidőre hazatartó Buttler Jánost csapdába csalja, s összeesketi a lánnyal. A szertartást végző pap a születendő gyermek apja. Buttler mást szeret, de a kényszerházasságot nem tudja érvényteleníttetni. Végül megrendezi saját temetését, s szerelmével elhagyja az urak és papok országát.
A valóság az volt ugyan, hogy Buttler János 19 évesen teljesen szabályosan vette feleségül szerelmét, Dőry Katalint, az 1792-ben kötött frigy azonban nem tartott soká: a gyermektelen grófi párt a kassai szentszék ítélete alapján három év múlva ágytól-asztaltól elválasztották. Buttler Jánossal kihalt a grófi ág.
Erdőtelek - ahol Mikszáth nevét az iskola őrzi, s benne az évente megrendezett Mikszáth-napok - érthetően profitálni szeretne a Buttlerek örökségéből. Az önkormányzati tulajdonban lévő kastélyra azonban tizenkét éve nem akadt komoly vevő. Most viszont tárgyalásokat folytattak egy helyi vállalkozóval - tudtuk meg Bakos Károly polgármestertől -, akivel szerződést még nem írtak alá, mindenesetre ő lényegesen több pénzt kínál a kastélyért, mint az elővásárlási joggal rendelkező magyar állam. Utóbbi a jogáról lemondva nemrégiben szabad utat adott az önkormányzatnak az értékesítésre.
- A befektető a turizmussal kapcsolatos fejlesztést szeretne megvalósítani a kastélyban - Bakos Károly a tárgyalások lezártáig csak ennyit mond, hozzátéve: a tervek ígéretesek, a vevő komoly, Erdőtelek a Tisza-tavi turizmus kapuja lehet a beruházással. Az arborétum kezelőjével, a Bükki Nemzeti Parkkal jószomszédi viszonyt ápolva a kastélypark is bekapcsolódhat a mind vonzóbb látnivalók körébe.