Különös házasság, különös kastélysors

A ma még kevéssé ismert Heves megyei település, Erdőtelek a Tisza-tavi turizmus kapuja szeretne lenni. Erre most jó alkalom kínálkozik: vevő akadt a Buttler-kastélyra.

A 3600 lélekszámú Erdőtelek neve a turisták fülében még nem cseng ismerősen, pedig a település több különlegességgel bír. Itt található például a néhai Kovács József sebészdoktor által létrehozott arborétum. Mellette terül el a homokháton ritka, kilenchektáros égerláp. A településen átautózók ki se kerülhetik azt a rendkívüli látványt, amelyet a romlásában is megragadó Buttler-kastély nyújt.

A kastélyt az egri vár parancsnoka, Buttler János építtette, feltehetően a régebbi falak felhasználásával. Tizenkét gyermeke közül Gábor örökölte és bővítette, formálta mai alakjára az épületet. Az ő fiáról, Jánosról azt jegyezték fel, hogy költekező életmódot folytatott, a birtokot kétszer is elzálogosította, ám végül a vagyonból jelentős összeget, 126 ezer forintot hagyott a Ludovika Akadémiára, ezzel megörökítve nevét a tisztképzés történetében.

Ami azonban ismertté tette a Buttler nevet és a kastélyt, az Mikszáth Kálmán Különös házasság című regénye. Ennek története szerint Dőry báró - hogy gyermekáldás előtt álló lányának férjet szerezzen - a szünidőre hazatartó Buttler Jánost csapdába csalja, s összeesketi a lánnyal. A szertartást végző pap a születendő gyermek apja. Buttler mást szeret, de a kényszerházasságot nem tudja érvényteleníttetni. Végül megrendezi saját temetését, s szerelmével elhagyja az urak és papok országát.

A valóság az volt ugyan, hogy Buttler János 19 évesen teljesen szabályosan vette feleségül szerelmét, Dőry Katalint, az 1792-ben kötött frigy azonban nem tartott soká: a gyermektelen grófi párt a kassai szentszék ítélete alapján három év múlva ágytól-asztaltól elválasztották. Buttler Jánossal kihalt a grófi ág.

Erdőtelek - ahol Mikszáth nevét az iskola őrzi, s benne az évente megrendezett Mikszáth-napok - érthetően profitálni szeretne a Buttlerek örökségéből. Az önkormányzati tulajdonban lévő kastélyra azonban tizenkét éve nem akadt komoly vevő. Most viszont tárgyalásokat folytattak egy helyi vállalkozóval - tudtuk meg Bakos Károly polgármestertől -, akivel szerződést még nem írtak alá, mindenesetre ő lényegesen több pénzt kínál a kastélyért, mint az elővásárlási joggal rendelkező magyar állam. Utóbbi a jogáról lemondva nemrégiben szabad utat adott az önkormányzatnak az értékesítésre.

- A befektető a turizmussal kapcsolatos fejlesztést szeretne megvalósítani a kastélyban - Bakos Károly a tárgyalások lezártáig csak ennyit mond, hozzátéve: a tervek ígéretesek, a vevő komoly, Erdőtelek a Tisza-tavi turizmus kapuja lehet a beruházással. Az arborétum kezelőjével, a Bükki Nemzeti Parkkal jószomszédi viszonyt ápolva a kastélypark is bekapcsolódhat a mind vonzóbb látnivalók körébe.

Évek óta nem akadt vevő az épületre, most egy helyi vállalkozó komoly tervekkel állt elő
Évek óta nem akadt vevõ az épületre, most egy helyi vállalkozó komoly tervekkel állt elõ
Top cikkek