Sisi újra a bécsi Hofburgban
A 250 páratlan ereklye között talán a legérdekesebb Sisi fecskendője, amellyel melankóliája kezelésére időről időre kokaint adott be magának. Sőt, akad egy "cocain" feliratú üvegcse is a gyűjteményben. A múzeum szakértője nem győzi hangsúlyozni, hogy a kokaininjekciók láttán senkiben ne alakuljon ki téves gyanú: Sisi nem volt a kábítószer rabja. Akkoriban ezt a szert csakis gyógyításra használták. Sokkal később, saját kísérletei alapján még Freud is ajánlotta a szellemi és fizikai kimerültség ellenszereként. A kokaint csak a múlt század negyvenes-ötvenes éveiben nyilvánították kábítószernek: a hígítás is más volt Sisi idejében.
Az új szerzeményeket már áprilistól fokozatosan illesztik a kiállítás anyagába. A házi patika sok egyéb gyógyszeres tégellyel egyetemben a tervek szerint ősztől látható a Hofburg-beli múzeumban, segítve a látogatót egy reálisabb Sisi-kép kialakításában. A legendában például a császárné és magyar királyné divathölgyként szerepel, a gyűjteményben lévő ruhák, azok szabása és anyaga egyáltalán nem igazolja ezt a feltevést: egyszerűek, és elsősorban viselőjük szabad mozgását hivatottak segíteni. Gyerekkori tárgyak, keresztelőruhája, első cipőcskéi is részei az anyagnak, s megindító látvány a fekete kabát, amit meggyilkolásakor viselt.
A Hofburg, Közép-Európa e legnagyobb egybefüggő épületegyüttese egyébként kétszáznegyvenezer négyzetméterén elhelyezkedő 2400 terméből a Sisi-múzeumon kívül egy egész szárnyat megnyit a látogatók előtt. Ebbe, az egykori császári lakosztályba csoportos vezetéseken jutnak be az érdeklődők. Külön helyezték el a porcelánkészleteket és ezüst evőeszközöket, de a látogatók közül csak kevesen tudják, hogy a vitrinek mögött további, korszerű hűtésű raktárhelyiségek vannak. Itt is Ferenc József korabeli porcelánt raktároznak - remek nyilvántartással, könnyen megtalálhatóan, azokat, amelyeket nagy állami rendezvényeken, fogadásokon, díszvacsorákon máig használnak.
A Ferenc József idejében még 150 fős készlet az évek alatt alaposan megfogyatkozott, ráadásul a maga idejében sem volt teljes. Az ezüst azonban, amivel tálalnak ezeken a rendezvényeken, máig az eredeti, és az asztalterítő és a szalvéta is Sisi korfui készletéből való.