Világörökség - 78 lőréssel

"A Duna Gibraltárjának" nevezték a Monarchia évtizedeiben a komáromi erődrendszert. Az erődítményt nyolcvan évig építették.

I. Ferenc osztrák császár és magyar király 1809-ben rendelte el, hogy a birodalom legnagyobb erődjévé építsék ki Komáromot. A rendszer észak-komáromi (szlovákiai) elemei az Öreg- és az újvár, a vág-dunai hídfő, a Nádor- és a Vágvonal; dél-komáromi tagjai a Csillagerőd, az Igmándi és a Monostori erőd.

Utóbbi építése 1850-ben kezdődött és 1871-ig tartott. Korabeli feljegyzések szerint 3000 kőműves és 10 ezer segédmunkás dolgozott itt. Az építéshez szükséges követ a néhány kilométerre lévő süttői, tardosi és dunaalmási bányákból szállították. Elkészülte után 10-12 ezer katona elszállásolására volt alkalmas. Az erődöt a kor legmodernebb építészeti és hadászati elvei alapján tervezték. Ennek megfelelően épületeit és védműveit magas földtakarás óvta. Kívülről – egyetlen pontját kivéve – nem is látható. A helyismerettel nem rendelkező nyugodtan elsétál mellette, anélkül, hogy észrevenné.

A Monostori erőd leghatalmasabb épülete a Parancsnoki torony, ez a Duna felől látható. Félelmetes hatást kelt három szinten sorakozó 78 ágyúlőrésével. A maga korában ez az objektum képes volt a Dunát teljes egészében tűz alatt tartani és ezzel a hajóforgalmat lezárni. A másfél-hat méteres falvastagságnak köszönhetően az erőd a maga idején bevehetetlennek látszott. A tüzérségi technika fejlődése azonban hamar bebizonyította az előbbi tétel tarthatatlanságát, ami azzal járt, hogy a rendszer elvesztette stratégiai jelentőségét.

Az első világháború után az erődrendszer északi része csehszlovák fennhatóság alá került, a déli maradt magyar kézen. A második világháború után az erődök sorsa hasonlóan alakult – a Duna két partján egyformán a szovjet hadsereg kvártélyozta be magát. A szovjetek a biztonság kedvéért még a városi térképekről is töröltették az erődöket.

A rendszerváltás után északon és délen is hasonlóan gondolkodtak az erődökről. Szigorú ellenőrzés mellett gazdálkodó, nonprofit szervezetek kezébe adták a kezelői jogot. A jövő a világörökségi listára kerülés, de a cím várható elnyeréséig sem tétlenkednek a gazdák. Folyamatos a rekonstrukció, a fejlesztés. A Monostori erőd egyik legújabb látványossága az üvegbetonból készült Európa-kapu.

A Monostori erőd idei programsorozata már elkészült. Az évad március 11-én a kenyérmúzeum ünnepélyes avatásával nyílt. A záró program az Artfort - Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiállítása október 23. és november 6. között. Közte Mediawave, autósfesztivál, hadijáték bemutató, Irigy Hónaljmirigy-koncert. Egyébként pedig ott a vár félelmetes méreteivel, hatalmas belső tereivel.

A Magyar UNESCO Bizottságnak a világörökségi lista lényegéről, a magyar helyszínekről készített anyaga szerint a komárom-komarnói erődrendszer magyar-szlovák közös ajánlással szeretne felkerülni.

Info
Nyitva
március 15. és november 15. között.
Látogatási idő: 9-16 óra.
Telefon: 06 (34) 540-582.

Az erõdöt a kor legkorszerûbb hadmérnöki tudását alkalmazva építették
Az erõdöt a kor legkorszerûbb hadmérnöki tudását alkalmazva építették
Top cikkek