Aki korán kel, pandát lel

Tai Shan egy bádoglavórban aludt összegömbölyödve. Úgy nézett ki, mint egy kifordítva ledobott irhabunda, nagyjából annyi is látszott belőle. - Ha igazán kíváncsiak rá, jöjjenek reggel fél hét körül! Akkor nagyon eleven, így délutánra elfárad, és folyton szundít - mondta a washingtoni állatkert legnépszerűbb lakójáról a pandák kifutójánál álló önkéntes. A washingtoni állatkert ugyanis reggel hatkor nyit, és nemcsak a pandabocsnál, hanem gyakorlatilag minden látványosságnál társadalmi munkában dolgozó helybéliek segítik a látogatókat. - Már nagyon készülünk a hóesésre, a zoológusok azt mondják, nagyot fog hancúrozni - mondta a középkorú hölgy, és igaza lett: néhány nap múlva az idei első washingtoni havazásnak kevesen örültek annyira, mint Tai Shan.

Washington egyik legnagyobb nevezetessége az állatkert, ahol 1972 óta élnek óriáspandák. Az Egyesült Államokban csupán négy város büszkélkedhet a fekete-fehér macikkal, a tucatnyi állat, így a féléves Tai Shan tíz-tizenkét éves "tartós kölcsönben" van Amerikában. A bocs népszerűségére jellemző, hogy amikor végre megmutatták a közönségnek, az eredetileg ingyenes belépők az interneten több száz dollárért cseréltek gazdát. Ennyi pénzért tíz percig lehetett nézegetni az akkor még csak a fűtött belső ketrecbe kiengedett állatot. Ha sikerül szállást találni, idegenforgalmi szempontból Washington a világ egyik legolcsóbb városa. Ingyenes a belépés a legnagyobb látványosságnak számító Fehér Házba - igaz, a belépőért éppúgy hajnalban kell sorba állni, mint a George Washington-emlékmű tetején lévő kilátóba szóló jegyekért. Ingyen lehet belépni a Capitolium épületébe, ahol kis szerencsével bele lehet hallgatni a honatyák vitájába, és látogatást tehetünk az amerikai történelmi relikviákat őrző Nemzeti Levéltárba is. A biztonsági ellenőrzések szigorodása miatt mindenképpen előre kell tájékozódni arról, hogy a nevezetes politikai épületek pontosan melyik napokon fogadnak látogatókat.

Washingtont a világ nem elsősorban a múzeumairól ismeri, pedig heteket lehet eltölteni az itteni kiállítótermekben. Ingyen látogatható a Smithsonian Intézet kezelésében lévő összes múzeum - például a világ legnépszerűbb tudományos ismeretterjesztő központja, a Repülésügyi és Űrkutatási Múzeum is. Utóbbinak a Dulles repülőtér mellett is van egy nagy, a létesítéshez sok millió dollárt adó magyar származású milliárdos neve nyomán Udvar-Hazy Központnak hívott épülete. A Nemzeti Galéria két épülete közül az egyik szebb, mint a másik, csak azt kell eldönteni, hogy kinek melyik tetszik jobban, a klasszicista vagy a modern. (Az előbbiben van néhány impreszszionista remekmű, az utóbbiban jó pár Matisse, Henry Moore és Picasso.) A Capitolium és a Lincoln-emlékmű között húzódó négy kilométeres park, a Mall legújabb büszkesége az Indiánmúzeum, de páratlan gyűjteménnyel rendelkezik a modern művészetekre szakosodott Hirshorn Galéria és az Afrikai Népművészeti Múzeum is. Nem kell fizetni az építészetileg is páratlan Holokauszt Múzeumban sem, ahol sajnos sok magyar vonatkozású relikvia is található.

A szállodák természetesen nincsenek ingyen, de a belvárostól néhány metrómegállóra 100-140 dollárért már színvonalas szállodai szobát lehet találni. (Amerikában általában szobát kell fizetni, ahol két fő lakhat.) Washingtonban az év legszebb két hete a Japánból érkezett cseresznyefák virágzásának április eleji időszaka - igaz, ekkorra a legnehezebb szállodát foglalni.

Az Egyesült Államokban csupán négy város büszkélkedhet a fekete-fehér macikkal
Az Egyesült Államokban csupán négy város büszkélkedhet a fekete-fehér macikkal
Top cikkek