Aki korán kel, pandát lel
Washington egyik legnagyobb nevezetessége az állatkert, ahol 1972 óta élnek óriáspandák. Az Egyesült Államokban csupán négy város büszkélkedhet a fekete-fehér macikkal, a tucatnyi állat, így a féléves Tai Shan tíz-tizenkét éves "tartós kölcsönben" van Amerikában. A bocs népszerűségére jellemző, hogy amikor végre megmutatták a közönségnek, az eredetileg ingyenes belépők az interneten több száz dollárért cseréltek gazdát. Ennyi pénzért tíz percig lehetett nézegetni az akkor még csak a fűtött belső ketrecbe kiengedett állatot. Ha sikerül szállást találni, idegenforgalmi szempontból Washington a világ egyik legolcsóbb városa. Ingyenes a belépés a legnagyobb látványosságnak számító Fehér Házba - igaz, a belépőért éppúgy hajnalban kell sorba állni, mint a George Washington-emlékmű tetején lévő kilátóba szóló jegyekért. Ingyen lehet belépni a Capitolium épületébe, ahol kis szerencsével bele lehet hallgatni a honatyák vitájába, és látogatást tehetünk az amerikai történelmi relikviákat őrző Nemzeti Levéltárba is. A biztonsági ellenőrzések szigorodása miatt mindenképpen előre kell tájékozódni arról, hogy a nevezetes politikai épületek pontosan melyik napokon fogadnak látogatókat.
Washingtont a világ nem elsősorban a múzeumairól ismeri, pedig heteket lehet eltölteni az itteni kiállítótermekben. Ingyen látogatható a Smithsonian Intézet kezelésében lévő összes múzeum - például a világ legnépszerűbb tudományos ismeretterjesztő központja, a Repülésügyi és Űrkutatási Múzeum is. Utóbbinak a Dulles repülőtér mellett is van egy nagy, a létesítéshez sok millió dollárt adó magyar származású milliárdos neve nyomán Udvar-Hazy Központnak hívott épülete. A Nemzeti Galéria két épülete közül az egyik szebb, mint a másik, csak azt kell eldönteni, hogy kinek melyik tetszik jobban, a klasszicista vagy a modern. (Az előbbiben van néhány impreszszionista remekmű, az utóbbiban jó pár Matisse, Henry Moore és Picasso.) A Capitolium és a Lincoln-emlékmű között húzódó négy kilométeres park, a Mall legújabb büszkesége az Indiánmúzeum, de páratlan gyűjteménnyel rendelkezik a modern művészetekre szakosodott Hirshorn Galéria és az Afrikai Népművészeti Múzeum is. Nem kell fizetni az építészetileg is páratlan Holokauszt Múzeumban sem, ahol sajnos sok magyar vonatkozású relikvia is található.
A szállodák természetesen nincsenek ingyen, de a belvárostól néhány metrómegállóra 100-140 dollárért már színvonalas szállodai szobát lehet találni. (Amerikában általában szobát kell fizetni, ahol két fő lakhat.) Washingtonban az év legszebb két hete a Japánból érkezett cseresznyefák virágzásának április eleji időszaka - igaz, ekkorra a legnehezebb szállodát foglalni.