Fürdőzés, madárles a kiskun tanyavilágban

Tél és tavasz határán, amikor síelésre már csak külföldön van alkalmas terep, de a langyos idő még nem csábít hosszas túrákra, érdemes ötvözni a különféle pihenési formákat: ebből is egy kicsit, abból is egy kicsit. Ilyen összetett programot kínál a kecskeméti tanyavilág, ahol - és ezen mindig meglepődik az utazó - távol a forgalmas műutaktól igazi kincsekre, földi paradicsomra lehet bukkanni.

Haladunk például kifelé Kecskemétről, s egyszer csak megpillantunk egy táblát: Ballószög. Aztán egy másikat: Aranykor Idősek Otthona. Utazóként ez az információ mit sem jelentene, ám mi tudjuk, hogy az intézmény területén kiváló, és a nagyközönség számára is nyitott termálfürdő működik. A beruházás európai uniós támogatásból épült meg, s immár két éve fogadja a vendégeket, kisgyerekekkel jól el lehet itt tölteni néhány órát, de azoknak is érdemes bejönni, akik csak elnyújtózni vágynak. A belső térben kettő, a külső részen egy medence található, s mindenütt buján nő a zöldnövényzet. A gyógyhatású termálvíz ráadásul többfajta betegségre - reumatikus, nőgyógyászati és más problémákra - ajánlott.

Ballószög nem nagy település, de a fürdőből kijőve, lélekben és testben felfrissülve azért érdemes itt is szétnézni. A középkori oklevelek Ballóság néven említik - először a XIV. században mint templomos helyet. A falu mint puszta a régi időkben Kecskeméthez tartozott, ahol a város állattartást folytatott. Később elszakadt a várostól: 1954-től önálló településként működik. Külterületén tett sétánk során - ha elég óvatosak és figyelmesek vagyunk - fácánnal, őzzel, mókussal, rókával, de akár búbos bankákkal is találkozhatunk.

Másfajta állatsereg jöhet velünk szembe a Ballószögtől néhány kilométerre lévő Kerekegyházán: itt számos tanyán foglalkoznak hagyományőrző állattartással, s mellette vendégfogadással is. Alkalmasint százéves nádtetős épületben szállásolják el a turistákat, s a modern ételek mellett már-már feledésbe merülő kiskunsági parasztspecialitásokat is kínálnak. Az idelátogatók egy ökológiai túravonalon megismerhetik az eredeti szépségben megőrzött természeti környezetet - ősgyep, szikes puszta, ősborókás -, a tanyákon a szürke marhák, rackajuhok tartását, nevelését kísérhetik figyelemmel.

Ha már túra, akkor érdemes felkeresni a Kiskunsági Nemzeti Park egyes részeit, ahol madármegfigyelő állomásokon a szárnyasok megzavarása nélkül figyelhetjük meg azok röptét, szokásait. Az ide irányuló turizmus a természetvédelmi szempontokat is messzemenően előtérbe helyezi. A nemzeti park területeit övezetekre osztották fel: szabadon a térség öt százaléka látogatható, engedélyhez kötötten, szakmai kísérővel a terület negyvenhét százaléka tekinthető meg.

A pusztai termálfürdő megtalálható

Ballószög, V. körzet 168. Tel.: 76/573-580

Web: www.aranykor.hu

Kiskunsági Nemzeti Park
6000 Kecskemét, Liszt Ferenc u. 19.

Tel.: 76/482-611

Web: www.knp.hu

Szürke marhák a Kiskunságban
Szürke marhák a Kiskunságban
Top cikkek