Múzeum a Moldva szigetén

A prágai látványba illeszkedő, egykori malom a Károly hídról letekintve a hosszú Kampa-sziget zöld partjának magányos épülete. A Moldva-parti történelmi épület helyén már a X. század körül ház állt, nevét későbbi tulajdonosáról, Sova molnárról kapta valamikor a XV. században. Az öreg malom mára múzeum lett, melynek az ismertebb Kampa nevet adták, Sova molnár malmáról pedig tábla hirdeti az épület históriáját.

A nagy múltú épületet Meda Mládek, a külföldön élő cseh gyűjtő és mecénás választotta, aki férje halála után a cseh fővárossal kezdett tárgyalásokat gyűjteményének elhelyezéséről. Mindez a bársonyos forradalom idejére esett. A két világháború között az épületet egyébként már használták képtárként. A rekonstrukciót végül 2000-ben kezdték meg, melyet a főváros finanszírozott. A felújítási munkálatok évekig tartottak és egyre nagyobb összegeket emésztettek fel, a 2002-es hatalmas árvíz pedig a már majdnem kész épületben is kárt tett, végül 2003-ban elkészült a mű. A többszintes épületegyüttes kis szoborkertet zár körbe, a folyó felé nyitott teraszain a látogatók megcsodálhatják a Károly hidat, és a vízbe nyúló mólón egyensúlyozó nagyméretű műalkotásokat is.

Kopott, régi falaival a malom a középkori Prága hangulatát idézte, mai állapota markáns részletét adja az egyébként is gyors ütemben újuló város képének. A merész üvegfalakkal és tetőszerkezettel ellátott épület régi stílusát megőrizve, új funkciójában mintegy hidat szimbolizál a hagyományos és az új művészet között. Egészében hasonló benyomást tesz, mint Peggy Guggenheim múzeuma Velencében.

A múzeum ötletének gazdájaként számon tartott Meda Mládek asszony a második világháború idején települt Svájcba, majd Párizsban kezdett műgyűjtéssel foglalkozni. Hála hozzáértésének és férje támogatásának, gyűjteménye mára hatalmas méretűvé nőtt. A hatvanas évektől kezdve, utazásai alatt szélesítette az eredetileg cseh műveket, elsősorban Frantisek Kupka- és Otta Gutfreund-alkotásokat halmozó gyűjteményét közép-európaivá. Ma már lengyel, szlovák, horvát, szlovén alkotások közt a magyar Jovánovics György alkotása is megtekinthető az állandó kiállításon. A Kampa múzeumban felhalmozott és bemutatásra kerülő kortárs képzőművészeti gyűjtemény egyébként több jelentős cseh gyűjtésből tevődik össze. A Mládek-kollekción kívül például a cseh képzőművészet külföldön legismertebb alakjának, a nemrég elhunyt Jirí Kolár és szintén képzőművész feleségének nevéhez fűződő gyűjtemény is része a kiállításnak.

A múzeummal egy időben létrehozott kulturális és mecénás alapítvány közép-európai központtá kíván válni. Szándéka szerint nemcsak gyűjt majd, hanem ösztöndíjakat, csereprogramokat bonyolít. A kezdeményezés nagyságát jelzi, hogy a Jan és Meda Mládek Alapítvány és a Kampa múzeum felett a cseh származású Madelein Albright és Václav Havel volt cseh köztársasági elnök vállalt gondnokságot.

Kampa múzeum, U Sovov–ch ml–nù 2, Praha 1, Malá Strana. Leggyorsabban a Károly hídról vagy a Légiós hídról közelíthető meg. Nyitva 10-18 óráig. Belépők diákoknak 40 CZK, felnőtteknek 120 CZK áron. Az épületben étterem és ajándékbolt is működik. www.museumkampa.cz

Meda Mládek asszony az általa alapított múzeumban
Meda Mládek asszony az általa alapított múzeumban
Top cikkek