Kerecseny: kemping kellene az állatfarm mellé
A 289 lakosú, domboktól övezett Zala megyei Kerecsenyben az országos átlagnál magasabb, mintegy tizenhárom százalékos a munkanélküliség. Nincsenek gyárak, üzemek, nagyobb vállalkozások a Kis-Balatontól alig tíz kilométerre lévő községben, így nemcsak munkalehetőségekben, hanem önkormányzati bevételekben is szűkölködik a falu. Az önkormányzat ezért úgy döntött még 2002-ben, hogy az idegenforgalomra alapozza a jövőt. Elsőként - mint arról korábban beszámoltunk - egy szerencsés véletlen eredményeként állatfarm létrehozásába fogott az önkormányzat: a településről a fővárosba költözött Horváth Zoltán emukat ajándékozott Kerecsenynek. Az önkormányzati farm azóta is egyre bővül: az idén öt rackajuhot, három bivalyt és több mangalicát kapott és vásárolt a település.
Réti Alfréd, Kerecseny polgármestere elmondta, hogy a farm kialakításával egy időben egy kempinget kezdtek építeni. Abban bíztak ugyanis, hogy sokak érdeklődését felkeltik az állatok, s ha már felkeresik a farmot, akkor a szomszédos kempingben is eltöltenek néhány napot. Úgy tervezték: az ingyenesen látogatható farm a településre csábítja a látogatókat, a kempingben szedett díjakból pedig fedezik a költségeket és még némi nyereséghez is jutnak. Mint megtudtuk, a kempinget - amelynek területén már kialakítottak húsz sátorhelyet - az idén nyitották volna meg. Tavasszal az Utazás kiállításon részt is vett a település, a kempinget és a farmot reklámozva. A kempinget azonban még mindig nem nyitották meg, mivel meg kellett szakítani a munkálatokat. A kempingben nélkülözhetetlen fürdők és WC-k kialakítására ugyanis már nem jutott pénz.
Mint a polgármester elmondta, a csaknem ötmillió forintos beruházáshoz hetvenszázaléknyi támogatást reméltek a Zala Megyei Területfejlesztési Tanácstól, azonban a pályázaton csak kétmillió forintot nyertek. Így a fennmaradó 2,8 millió forintot az önkormányzatnak kellene biztosítania. A polgármester szerint ebben az évben már biztosan nem jut pénz a beruházásra az egyébként is szűkös, mindössze 35 millió forintos költségvetésükből. Jövőre viszont befejezik a munkát, s akkor már bevételre is szert tehet a falu. Mint mondta, számításaik szerint - amellett, hogy két ember munkát kaphat a kempingben - évente csaknem egymillió forintos nyereséghez juthatnak.