Szilvás gombócok a megmaradásért

Főkötőmúzeum létrehozását tervezi a Nógrád megyei Kétbodony idegenforgalmát lebonyolító Holes Imréné vállalkozó.

Iskolai kirándulások szezonja van, barangoló csoportokkal találkozunk úton-útfélen. A Nógrád megyei Kétbodony főutcáján is poroszkál egy csöndes, szemlátomást alaposan elfáradt csapat. A helybeliek megerősítik: a turisták száma egyre nő ezen a vidéken.

Ez pedig Holes Imréné vállalkozásának is köszönhető. Az asszony - aki elmondása szerint az egészségügyben dolgozott, de népművelő, néptáncos is volt - tíz évvel ezelőtt úgy gondolta, azt a megüresedett parasztházat, amit a férjével megvettek a faluban, jó lenne turistaháznak berendezni. Megcsinálták, a vendégek jöttek egymás után, aztán a vissza-visszatérő pedagógusok egyszer csak megkérdezték, hozhatnák-e a diákjaikat is.

Ma már öt turistaházat, köztük a most "minősített" címet kapott erdei iskolát üzemelteti Holes Imréné vállalkozása. Időközben az is kiderült, hogy csak szálláshellyel szolgálni nem elég. Holesné akkor nyakába vette a megyét, hogy feltérképezze, mi mindent érdemes a környék folklórjából, tájaiból, épített örökségéből megmutatni a hozzájuk érkező kíváncsiaknak.

A városi gyerekek, akik kezdetben nem tudtak mit kezdeni a szabadidejükkel még itt sem, hamarosan tartalmas programok között válogathattak. Ki Drégely várának, ki a védett gyurgyalagok fészkelőhelyének látványát, ki az utolsó ma élő kecskedudástól hallott dal élményét, vagy épp a csuhéból, gyékényből készített holmik különlegességét mesélheti otthon.

A saját állatkert létrehozása Holes Imre - aki tiszteletdíjas polgármestere a településnek - ötlete volt. Rájött ugyanis, hogy már a vidéki gyerekek is csak a nejlonzacskós csirkét ismerik. Hogy milyen a szalma, milyen az érintése a tollnak, azt sokan itt tapasztalják meg először.

Több ezer vendég keresi fel a kétbodonyi turistaházakat, s minden évben többen vannak - meséli Holesné. Az augusztus végén megrendezett szilvanapokon az idén hatezren voltak: a tizenötezer szilvás gombóc már délután fél háromra elfogyott.

Az asszony most az tervezi, hogy a nemrég vásárolt parasztházban megnyitja az ország első főkötőmúzeumát - egy helyre gyűjtve a pompás női fejékeket, amelyeknek Nógrádban viselt változata is megérdemli, hogy fennmaradjon. A ház nyári konyhájában, istállójában és fészerében kézművesműhelyt szeretne berendezni. A kétbodonyiaknak aligha lesz ez ellenükre, hiszen a településnek - amelynek lélekszáma a hatszázat sem éri el - eddig is szépen adott munkát a vállalkozás: ki ebédeltet, ki az állatkert lakóit gondozza, füvet nyír, takarít, vendéget fogad, kísér, fuvaroz.

- Bizony, sokat kell mozogni, hogy a falu megmaradjon - öszszegezi Holes Imréné az eddigieket, ám ez a következő időszakra is érvényes. Az elképzelések között tudniillik az is szerepel, hogy kiszélesítik a vendégfogadást, s a házak kihasználatlan helyiségei is a falusi turizmus keresett színhelyeivé lépjenek elő.

Tomek Sándorné: A földműveléshez öregek vagyunk, de a vendégeket szeretjük
Tomek Sándorné: A földmûveléshez öregek vagyunk, de a vendégeket szeretjük
Top cikkek