Átnézni az Azúr ablakon

Máltán most épp fesztaszezon van. Napról napra másik városkában, faluban tartanak búcsút az éppen esedékes védőszent tiszteletére.

Ilyenkor ne számítson a turista nyugalmas éjjelre, még akkor sem, ha ő épp egy másik településen tölti vakációját. A sziget(ek) kicsi(k) - a tűzijátékot a szomszédban is élvezhetik.

Máltáról is vaskos közhelyszótárt állíthat össze az utazó, ha nyaralás előtt átlapozza az elérhető útikönyveket, esetleg az interneten kóborolva keres ötleteket. A Szicília és Afrika közé szorult szigetállam valóban magán hordozza a Földközi-tenger medencéjének összes hagyományát és minden áldását is. Mivel igen hosszú a történelme, nehéz korszakokban is bővelkedett. Ám az itteniek - mint afféle könnyed mediterrán nép - megtanulták, hogy ennek is érdemes a jó oldalára emlékezni.

A lényeg a turisták számára a szigetek által kínált pihenési élvezetekben, a jó klímában, kristálytiszta tengervízben és kellemes szolgáltatásokban van. Mint a legtöbben én sem tudtam, hogy az állam ugyan a Máltai Köztársaság nevet viseli, ám ez csak az egyik, a nagy lakott sziget neve. Tőle északra félórás kompútra ott van Gozo, a kisebb testvér. Itt nem anynyira élénk és városias az élet, kisebb a nyüzsgés, de a pihenésre ez kiváló hely. Gozón is a turizmus a legfőbb iparág, de itt azért több hely van a mezőgazdaságnak - a sziklás talajból kiszakított kertészkedésnek. Éppen a falusiasabb életmód miatt - az elegáns szállodák mellett - itt is egyre több falusi házat alakítanak át vendéglátásra. Ne számítson a magyar utazó hazai tanyákra, ha itt angolul farmhouse-nak nevezik az ajánlott otthont. Összkomfortos apartmanok ezek, némelyik egészen új, mások másfél száz évesek is lehetnek, s általában kisvárosnak tűnő falvakban vannak. Családosoknak ajánlja a budapesti Bono utazási iroda, különösen azoknak, akik a mozgékony turizmust keresik. Fürödni sokféle strandon lehet. Gozo legfinomabb homokja a Ramla-öbölben van. Állítólag 1788-ban Napóleon is itt szállt partra. Ezután kiverte az addigra igen elpuhult máltai lovagokat, de a britek ellen ő sem tudta megvédeni a szigeteket. Azok aztán több mint másfél száz évig uralkodtak itt. Ramla strandja fölött van Kalüpszó barlangja, ahol sok-sok évig tartotta - Homérosz szerint - szerelmi rabságban Odüsszeuszt a varázslónő. A partok sok helyütt elképesztő látványt nyújtanak. Az egyik ilyen látványosság az Azúr ablaknak nevezett szikla. Átlátni rajta - a töredezett keretben az ég világoskékje, a tiszta és mély tenger csodálatos mélykékje olvad össze. Ez a víz rengeteg búvárkodni vágyót csábít ide. Aki még nem próbálta, itt viszonylag könnyen belekóstolhat a merülésbe. Több búvárbázis is vállal ízelítő oktatást egészséges amatőröknek.

Ha az utazó belefáradt a napozásba és az úszásba - látnivalókban is részesülhet. Málta szigeteinek egyik különlegessége a sok őskori építmény. Gozón van a legnagyobb ilyen - a piramisoknál ezer évvel idősebb - templom Ggantija. A névből kitalálható, hogy a helyiek az egykori óriások művének tartják a hatalmas kődarabokból összerakott építményt, amelyet a Föld legidősebb szabadon álló épületének tartanak. Termékenységrítusokat űztek itt az egykori szigetlakók. Állatáldozatokat végeztek, s a régészek találtak egy hajdan három méter magas kőből faragott, igen telt óriásnőszobrot is. Vannak emlékei persze más koroknak is, hiszen a szigeteken végigvonult a történelem szinte összes hódítója. A főváros Victoria - helyi nyelven Rabat - a nagy ottomán ostrom után keletkezett. Eredetileg csak egy lovagvár volt. Falai közt kellett éjszakára bevonulniuk a szigetlakóknak. Akik aztán megunván ezt, a vár aljában építették fel házaikat. A máltaiak igen szívélyes vendéglátók. Ők ugyan igen sajátos nyelvet beszélnek, ami az arabon alapul, s rengeteg olasz és francia, angol szót kölcsönzött, de angolul, lévén a második hivatalos nyelv, mindenki kiválóan beszél. Nem gond tehát a vacsoránál rendelni az itteni zöldséges különlegességekből, frissen fogott tengeri halakból, esetleg a sziget specialitásából, a nyúlsültből. Lehet hozzá inni jóféle máltai vörösbort, vagy az itteni édes narancsból és gyógyfüvekből kevert tájjellegű üdítőt is.

A szigetekre több utazási iroda is kínál utakat. A gozói farmházakat a Bono kínálja. Máltára legegyszerűbb repülni. A chartereken kívül

az Air Malta hetente kétszer is jár Budapestre, az út ára 53 ezer Ft. Kocsival Olaszországból több komp, hajó is visz a szigetre. Az autósoknak számítaniuk kell a jobb oldali közlekedésre. További információk: www.malta.lap.hu

A Ggantiját látogató turistákra hétezer év tekint le
A Ggantiját látogató turistákra hétezer év tekint le
Top cikkek