Városok Európa peremén

A Baltikum legnagyobb városa, a nyolcszáz éves Riga tartogat meglepetéseket. A szecesszióban tobzódó utcák látványa olykor még Bécset is felülmúlja.

Büszkélkedhetünk vele: az 1500-as évek végén lengyel királyként Báthori István is uralkodott Rigán. Na, de nem pusztán ezért érdemes belevetnünk magunkat a fordulatos történelmű és pezsgő kulturális életű lett főváros világába. Az elmúlt években következetesen felújított és újjáépített zegzugos óváros, a körülötte elterülő park és az elegáns, sugárutakkal tagolt belváros volt Hanza-városhoz illően nem akármilyen egyveleget tár elénk. A svéd uralkodók idejéből maradt északi higgadtság, a kelet-európai mélabú és az orosz hevesség köszön ránk minden sarkon. Az országot összetartó csavarokat a Rigai Balzsam olajozza. Az egykor gyógyszerként használt likőrféleség télen-nyáron megmelengeti a testet és a lelket.

Lett betű, orosz szó - ez tapasztalható Riga utcáin. Az országban a lett a hivatalos nyelv, a fővárosban inkább orosz beszédet hallunk: az itt élők legalább fele orosz ajkú. Az ország harmincszázalékos orosz kisebbségének többsége nem lett lett állampolgár: a Szovjetunió felbomlása után kaptak politikai jogokat a betelepült oroszok. A múlt hivatalos verziója megtekinthető a budapesti Terror Házához hasonló Megszállás Múzeumában. Mindettől viszont Riga nem lesz rosszkedvű város.

Az óváros sok titkot, történetet rejt. A városfalba vájt "svéd kapu" fölött lakott a hóhér, aki reggel vörös rózsát tett az ablakába, ha aznap munkája volt. A Livi téren álló díszes házat egy felbosszantott kereskedő építette, akit a századforduló idején nem engedtek belépni a szemközti Nagy Céhbe. A ház tetejét díszítő két szigorú fekete macska feladata az volt, hogy szerencsétlenséget hozzon a céhtagokra. Az ügyből per lett. A Szent János-templom déli falán látható kis ablak arról nevezetes, hogy két szerzetes úgy szeretett volna szentté válni, hogy befalaztatták magukat, és csak az ablakon át kaptak élelmet a városlakóktól. A pápa nem avatta őket szentté, mert saját dicsőségükre cselekedtek.

Az óvárosban kiváló kávézói, bárjai, éttermei miatt is érdemes bolyongani. Különösen izgalmas az a vendéglő, ahol minden étel - még a desszert is - fokhagymával készül. Aki helyi különlegességekre vágyik, látogasson el a Lido étteremlánc asztalaihoz.

A mai lett vidéken egyébként a történelem kezdetén balti törzsek (a lettek ősei) éltek együtt finnugor lívekkel. Az 1100-as években német kereskedők települtek be: a szuvenírként ma is népszerű borostyánkő cserélt itt gazdát. A kereskedőkkel térítők és keresztesek is érkeztek: 1201-ben Albert brémai érsek a pápa áldásával megalapította Rigát. Lengyel, majd svéd uralom után a XVIII. században az oroszok vették át a hatalmat. A bolsevikok nem tudták megtartani Lettországot, így - először - 1918-ben elnyerte függetlenségét.

A városban a XIV. századi csodálatos céhépületek mellett megtaláljuk a sztálinizmus szülötteit is. Ami azonban igazán lenyűgöző Rigában, az a szecessziós épületek sokasága. Egy városrendezési láz miatt a XIX. század végén lerombolták az óváros falát, és megkezdődött a város terjeszkedése - az éppen aktuális irányzatnak megfelelően. Az Elizabetes utca, Strelnieku utca környékén látni a legszenzációsabb példányokat. A belváros épületeinek negyven százaléka ezt a kecses, díszes stílust követi. Riga gyöngyszeme azonban a város alapítójáról elnevezett, 1900-ban épített Alberta utca. Itt öt egymás mellett álló házat tervezett a rigai szecesszió nagymestere, Mihail Eizenstein, Szergej Eizenstein filmrendező apja. A dekadencia, a pompázatos mértani mértéktelenség, a könynyedség, a színpadias szabadság jellemzik az öreg Eizenstein homlokzatait. Körülbelül húsz épületet hagyott Rigára.

Rigába azonban egyelőre csak átszállással repülhetünk: a Malévvel Prágán vagy a Finnairrel Helsinkin keresztül.

Oslo nyáron szép

Norvégiába a hosszú nappalok hónapjaiban érdemes utazni. Júniusban még éjfélkor is süt

a nap. Amióta ide is eljuthatunk Budapestről közvetlen járattal, nincs messze a vikingek földje.

Oslo, amely a hasonló nevű fjord végén fekszik, ilyenkor vidám, tovább vannak nyitva a kávézók és az éttermek. Az igazi turista azonban követi a helyiek szokásait: a sarki ABC-ben beszerzi az eldobható műanyag grillsütőt - még faszén és gyufa is jár hozzá -, illetve a virslit, lompert (így hívják a zsírtalan, lisztes palacsintát) és mustárt. A norvégok ezekkel felszerelkezve munka után kivonulnak a főváros környéki szigetekre, és ott vacsoráznak. Eljutni egyszerű: a kikötőből olcsó, menetrend szerinti hajók visznek a lakatlan szigetekre, ahonnan megcsodálhatók a várost U alakban körülvevő hegyek. A zöld dombok közül szinte kipattan Holmenkollen fehér síugrósánca. Az Oslót övező erdőkben a sátorverés engedélyezett és ingyenes. A természettől nehéz elszakadni annak, aki Norvégiában jár.

Kihagyhatatlan látnivaló a bygdöyi félszigeten felhúzott épületegyüttes, ahol a norvég történelem legjelentősebb fennmaradt hajói láthatók. Itt van a 820-ban épült Oseberg viking tengerjáró, de az Északi-sarkot megjárt Fridtjof Nansen Fram nevű hajója és a Kon-Tiki vitorlás. Kapitánya Thor Heyerdahl volt. A belvárosi épületek öt emeletnél nem magasabbak.
A tengerpart közepén, a halpiacnak helyet adó sétány túloldalán magasodik a mintegy hetvenméteres, vörös téglás városháza a pontos északi időt mutató óratornya.

Info

? A fapados Norwegian jegyárai az időponttól függők: retúrjegy 30000 forinttól, a Malév 44600 forintért repül.

Egy éjszakára személyenként 16 000 forint alatt nehéz szállodaszobát kapni Oslóban, kivétel az ifjúsági szálló (az angolul is olvasható www.anker.oslo.no honlapon lehet előre foglalni). Egy éjszaka 4500 forinttól.

Riga építészeti meglepetéseket kínál
Riga építészeti meglepetéseket kínál
Top cikkek