A horror városa
Mivel a skót főváros lakosainak száma mintegy félmillió, magyar viszonylatban nagynak számítana. Ezzel ellentétben azonban nagy része könnyen bejárható, mégpedig gyalogszerrel.
RÉMISZTŐEN JÓ
Európa legjobb kisfővárosa, ahogy a skót turisztikai hivatal szlogenje hívja, a rengeteg ott élő fiatalnak, diáknak köszönhetően nagyon pezsgő, a nap minden órájában izgalmat ígérő hely.
Aki egy hosszú hétvégére érkezik, annak a csütörtök estét érdemes valamelyik ősrégi kocsmában tölteni a vár tövében, a Grassmarket „negyedben”. A White Hart Inn például 1516-ban nyitotta meg kapuit a kivégzések terén, ahol a kocsma előtt iszogatók napi rendszerességgel szemlélhették a kínzásokat és akasztásokat.
Innen rövid sétányira vannak a katakombák és a föld alatti kamrák, ahol annak idején hullarablók boncolták a közeli temetőből lopott holttesteket. Egy éjszakai túra a föld alatti kamrákba, vagyis az óváros alatti labirintusrendszerbe 10 font körüli összegbe kerül, és másfél óráig tart. Érdemes előre jegyet foglalni, mert a helyek gyorsan megtelnek – az élmények viszont rémisztően jók.
A horrortúrát követő napon – már amennyiben a látottak felébresztették az ember kíváncsiságát – meg lehet látogatni a City Dungeont is, vagyis a kínzókamrákat a vasútállomás mellett. A horrorisztikus épület folyosóin bolyongva akár az egész délelőttöt el lehet tölteni.
Akinek ehhez nincs kedve, az beiratkozhat egy ingyenes gyalogtúrára, amely körbejárja a több mint kétszáz éves Újvárost (New Town) és az Óvárost (Old Town). A túra végén, ha tetszett az idegenvezetés, illik borravalót hagyni. Ha még a sok gyaloglás után maradt energia, akkor fel lehet mászni az Arthurs Seatre, ahonnan csodálatos kilátás nyílik az Északi-tengerre, valamint az egész városra.
SZOMBAT ESTI LÁZ
Szombatonként a belváros egy mérföld hosszú bevásárlóutcája, a Princess street valóságos méhkassá válik, a jobbnál jobb üzleteket vásárlók ezrei lepik el. Aki ennél kevésbé forgalmas helyre vágyik, választhatja a tengerparton lévő Ocean Terminal bevásárlóközpontot is, amely este 8-ig várja a vásárlókat.
Estére a George street és a Rose street környéki trendi bárok hívogatják a vendégeket, bár ezek jóval drágábbak, mint az Óváros és a Grassmarket diákok által látogatott bárjai. Mivel azonban a legtöbb étterem és éjszakai szórakozóhely a George street környékén van, érdemesebb itt kezdeni az estét.
Ha esik az eső – ami nem ritka –, jó program elmenni a palotába (Palace of Holyroodhouse) az Arthurs Seat lábánál, a mellette lévő parlamentbe, vagy felsétálni a várba a Royal Mile másik végén, többek között azért, mert a múzeumok többsége is található.
Visszaindulás előtt, vasárnap érdemes a városközpontban reggelizni. Például a Standing Order sörözőben a George streeten, ahonnan a reptéri busz mindössze két perc sétára van.
Hasznos honlapok
www.auldreekietours.com (horrortúrák)
www.bit.ly/nGlAo4 (Palace of Holyroodhouse, II. Erzsébet királynő ma is használt palotája, kiállítással.)
SKÓT HÍRESSÉGEK
Szent Margit (1045–1093), a skótok magyar származású királynője. A Saint Margaret’s Chapel a várban található, a királynő hamvait Dunfirmlinben helyezték örök nyugalomra.
William Wallace XIII. századi szabadságharcos, aki egyesítette a skótokat az angolok ellen.
Robert Burns (1759–1796), Skócia nemzeti költője.
James Watt (1736–1819) feltaláló és gépészmérnök, a gőzgép megalkotója.
Sir Arthur Conan doyle (1859–1930) író, a Sherlock Holmes-regények szerzője. Szobra és a róla elnevezett pub a Picardy Place-en található.
Tony Blair (1953) brit miniszterelnök (1997–2007).